Banán esovka, koleno určite nie

Hranie minigolfu na betónovom povrchu v slovenských podmienkach vyžaduje pevné nervy. Človek zahrá perfektný úder, ale o 10 sekúnd na to ho ide roztrhnúť od zlosti, keď lopta doslova zaparkuje v malinkej dierke, ktorých sa vplyvom neúprosného času vytvorilo v Košiciach mnoho. Bohužiaľ je to fakt (koniec koncov všetci hráči majú rovnaké podmienky), ale aj napriek tomuto konštatovaniu patrí košická betónová epizóda k vítaným a žiadaným spestreniam v rámci ligového ročníka. Minimálne do momentu, kým sa na Slovensku neobjaví iné (nové) regulárne betónové ihrisko vhodné takisto hostiť slovenskú minigolfovú špičku.

To koľko loptičiek skončilo po kvalitných úderoch na "parkoviskách" bez šance na eso logicky neevidujem, ale premiérovú štatistickú analýzu výsledkov košického okruhu si nenechám újsť. A hneď na začiatok poteší informácia, že po sedmičkových hodoch v Trnave došlo k vytriezveniu a úbytku veľkého množstva zbytočností (aj keď zopár paranormálnych javov sa samozrejme vyskytlo - päťky na banáne a dvojmonze svedčia o zákernosti dohrávok, ktoré na betóne nemožno za žiadnych okolností podceniť). Mnoho hráčov predviedlo na slovenské pomery slušné výkony a tohtoročná TOP10 (30.87) prekonala tú z minulého roka (31.23) v priemere o 0,36 úderu.

Akustické zabezpečenie turnaja štandardne mohutne podporoval Laco Derzsi, ktorého esá určite zaznamenali aj na druhom konci Košíc, ale keby sa volal Michal Putnoky, jeho hlas by bol v ešte väčšom ohrození. Michal totiž z rukáva vysypal 46 es (42.59%), na čo dostatočné tromfy nenašlo ostatných 48 kartárov. Najmenej kazil (Radom Ledníkom otitulovaný) armádny generál amerických námorných síl Rudy Forrai (5.56%) a prívlastok dráha smrti získala dráha č. 9, veľké koleno (2.454), ktorej tesne sekundovalo pre zmenu malé koleno (2.379). Mnou ohlasovaný veľký hrad ako kandidát na tento post ostal až v závese na štvrtom mieste (2.082).

Ako už je niekoľko dní známe, najviac sadli dráhy manšaftu ADARA Trnava, keď až na ôsmych si ich tím pripísal víťazstvo. Spomenúť sa oplatí malý hrad ako jednu z kľúčových. To 1. MTGC Prievidza zrejme zaspávala s fotkou veľkého hradu v blízkosti svojich postelí, keďže v konečnom účtovaní ušli najbližšej konkurencii na tejto dráhe o tri koňské dĺžky, čo sa v minigolfovom prepočte rovná 0.389 úderu. Menší, ale viditeľný odskok si tento klub vyčaroval aj na (psychicky aj technicky náročnom) holubníku (0.244). Keď už som pri holubníku musím spomenúť aj jav so značne horkou príchuťou pre iný tím. Štandardne to nerobím... ale musím! Domáci hráči tu zahrali priemer 2.686, čím stratili na druhých najhorších "holubárov" 0.835 úderu (!) a na 1.MTGC Prievidza 1.297 úderu (!!!), čo je údaj doslova vyrážajúci dych.

Na záver som si nechal už tradičné vymenovanie kovbojov, ktorí na vybraných dráhach strieľali "proklate nízko" a zosadzovali klobúky z hláv iných hlboko dolu. Prvým bol hneď na prvej dráhe Michal "Csonty" Csontos, ktorého absencia akejkoľvek prekážky na dráhe nijako nerozhodila a priniesol priemer 1.333. No a keď to šlo Csontymu na priamej, tak prečo si nepridať štyri tehly a šupnúť ešte lepší priemer 1.167. Slimák nevystrčil rožky na Michala Putnokyho, pretože ten ho s kľudom Angličana bezprecedentne vyesoval. Esoval aj náčelník Tibor Mészáros, ktorému na demoláciu košického veľkého hradu stačilo 6 rán (1.000). Najostrejšie náboje vytiahol na odpalisku Rado Struhár (1.167), vulkán chŕlil najmenej lávy v momente, keď pri dráhe stál Laco Derzsi (1.667). Učebnicovú predprípravu (mal som možnosť byť pri tom) na dráhu ukázal Marcel Korinek na vlnách (1.167). Lomená dráha patrí opäť Radovi Struhárovi (1.167), dvojmonza Petrovi Murínovi (1.167) a ďalšia z technických dráh - malý hrad Michalovi Putnokymu s výbornou bilanciou 1.000. Záverečná pasáž priniesla takisto zaujímavé čiastkové výsledky. Koleno si nepodvrtol na malom kolene Rasťo Kováč (1.500), ešte lepšie manipuloval s dráhou označenou ako V-čko Tibor Mészáros (1.333), no a fantastický záverečný úder kola predvádzal Miro Čibik, ktorý vyesoval holubník.
Veľa tradičných mien, niektoré opakujúce sa, niektoré úplne nové... Ak chcete, aby dráhy patrili aj Vám, stačí si vytypovať tú svoju už na najbližšom ligovom turnaji v Prievidzi. Ja už ich mám vytypovaných 18 ;)

Tajfún v Košiciach

Opäť som raz vytiahol bulvárnejšie ladenú titulku článku a tak hneď uvediem veci na pravú mieru, aby ma náhodou nejaký náhodný návštevník stránky neobvinil z šírenia lží, či poplašných správ. Tajfún sa vyskytol cez víkend v Košiciach v rámci 5. kola minigolfovej ligy a dostal meno ADARA Trnava. Škody sú dosť značné a vyčíslené na 51 úderov. Doposiaľ známe obete boli hlásené z klubov GK Bankov Košice, 1.MTGC Prievidza, GK Bratislava a MTGK Brezno. GK Trnava nezvestná.


Toľko na úvod a teraz k meritu veci. V Košiciach sa naplno prejavila obrovská sila klubu ADARA Trnava, ktorý prišiel jednak so silným jadrom ako aj novými a platnými posilami, ktorých prestup sa uskutočnil pred štartom jarnej/letnej časti sezóny. Po prvom okruhu ešte vývoj sľuboval zaujímavý priebeh, ale na to, čo nasledovalo neskôr sa hodí slovo suverenita. Graf to jednoznačne potvrdzuje. Konštantý výkon podporený vyrovnaným výkonom všetkých členov klubu. Veď v rámci piatich kôl rátajúcich sa do ligy tímov sa piati nasadení hráči (plus náhradník) zmestili do intervalu deviatich úderov.

Iným neostalo nič iné ako sa prizerať. Sekundovať nedokázali ani domáci búchači z GK Bankov Košice v jemne inovovanej zostave. Druhé miesto je síce fajn, ale ambícia bola určite vyššia ako strata 51 čísel na víťaza. Dôvod na radosť môžu mať prievidzskí rivali, ktorým mohutný finiš zabezpečil 3. pozíciu na stupni víťazov a príjemný pocit pred nadchádzajúcim kolom lokalizovaným práve na ich domácej pôde. Nám z Bratislavy tento krát bohužiaľ pretiekol piesok medzi prstami. Dôvod treba jednoznačne hľadať v nevyrovnanosti výkonov medzi hráčmi (dvaja excelovali, traja sa trápili).

No a keď už sa dostávame k jednotlivcom, bola cítiť značne vyššia úroveň nasadenia ako aj predvedených výkonov v porovnaní s trnavským ťažením. Titul betónového šampióna si pre rok 2009 môže do svojho občianskeho preukazu napísať Michal "Don Miguel" Putnoky, ADARA Trnava (29.83), ktorý ako jediný zlomil v celkovom priemere magickú hranicu 30. Za ním si to pekne v dramatickom rozboji rozdali Marcel Korinek, GK Bratislava (30.33) a domáci Rasťo Kováč, MGC Classic Košice (30.33). Na piatej dráhe si Marcel povedal: "tak toto teda nie", zavesil eso a domáceho hráča poslal na tretie miesto. No a keďže sa mu titul dvojky turnaja málil, odniesol si aj prívlastok "hradný pán" (mimochodom túto minicenu obhájil), keďže jeho bilancia na dráhach nesúcich označenie malý a veľký hrad mala kráľovský punc (9 es, 3 dvojky). Oplatí sa ešte dodať, že niektorí hráči si počas turnaja na malý moment vytiahli nemecký pas a po kole zapisovali na tabuľu cifru 25 (palec hore).

Kategórie:
muži (21) - Marcel Korinek, GK Bratislava (30.33)
ženy (5) - Lenka Tarandová, GK Trnava (33.83)
seniori (9) - Michal Putnoky, ADARA Trnava (29.83)
juniori (11) - Lukáš Barylík, GK Bankov Košice (31.00)
juniorky (3) - Viktória Vašková, 1.MTGC Prievidza (40.00)

Bodka na záver : víťazné eso v rozboji o 1. miesto v kategórii mužov
(2. miesto absolútne)

Košice 2009 - preview

Podobne ako po minulé roky, aj na tento bola do termínovej listiny zaradená betónová prechádza po košickom areáli Anička. O tom či to bude prechádzka ružová, alebo poriadne tŕnistá rozhodne už nadchádzajúci víkend, na ktorý je naplánované už v poradí 5. ligové kolo. Ale pripomeňme si niektoré fakty z predchádzajúceho roku.

Predovšetkým treba podotknúť, že došlo ku comebacku prievidzského spielmachera, Laca Trnku a ten nebol hocaký. Víťazstvo v absolútnej kategórii (178 úderov/6 okruhov), jediný celkový priemer pod magickou hranicou 30.00, tri výkony lepšie ako 30, z toho jeden unikátny na méte 25 úderov. Najlepším juniorom bol Lukáš Barylík (180), seniorom Štefan Eiben (195), no a ženou Elena Kupcová (208). Kedže Laco pauzuje už dva turnaje po sebe, sám som zvedavý, či sa podujme k obhajobe víťaza betónovej časti ligového ročníka. Určite by to oživilo turnaj a podporilo útočnú silu 1. MTGC Prievidza.

Tá skončila minulý rok 3. (825 úderov) s výraznou podporou práve menovaného Laca Trnku. O stupeň vyššie zasadla GK Bratislava (816), kde sa výborným výkonom počas súťaže tímov prezentoval Rado Ledník. Víťazstvo si v duchu "môj dom, môj hrad" nenechal újsť domáci klub GK Bankov Košice (791). Čo sa udeje teraz je pomerne náročné predikovať. Domáci určite budú štandardne silný protivník (košická mestská liga naznačuje, že je treba si dávať pozor na trio Kažimír - Klein - Barylík L.), ADARA disponuje širokým a pomerne silným kádrom a môže mútiť vodu, avšak prípadné kvalitné nasadenie manšaftov z Bratislavy, Brezna a Prievidze vytvára priestor na veľký boj. Nezabúdať, ide o betón a tam je možné všeličo!

Bohužiaľ minuloročnou dráhovou štatistikou nedisponujem, takže odporúčam Vám si pribaliť so sebou dlhý a stabilný úder, aby čísla na dráhach neboli takým sklamaním ako v prvých okruhoch úvodného turnaja tohto roku. Predpokladám, že dráhu smrti možno hľadať medzi kandidátmi - veľký hrad, malý hrad, veľké koleno, malé koleno (osobne tipujem prvú uvedenú). Či máte iný tip?

Prehľad výkonov GK Bratislava v Košiciach:

Malý Rím - veľké čísla

Podobne ako minulý rok, ani tento si nechcem nechať újsť reč čísel a predpokladám, že v rámci minigolfového pelotónu nebudem sám. V trnavskom kotli sa varil poriadny guláš, ale exkluzívneho korenia bolo málo a výsledná chuť ostala priemerná a bez výraznejšej chute. Päť výkonov v kole s označením 22 a menej je žalostne málo.
Je pravdou, že Národné minigolfové centrum, ako som spomenul už v predchádzajúcom článku, nepatrí k ľahkým eternitom (TOP5 hrala priemer 25.2) a hlavne úvodná polovica okruhu vyžaduje maximálne sústredenie, ale takmer porovnateľná suma výsledkov pod a nad hranicou 30 úderov je výstrahou a dostatočnou výzvou pre zvýšené naordinovanie tréningových jednotiek a dostatočnú mentálnu prípravu (sústredenie, motivácia, práca s psychikou...). Ja viem, ľahko sa to píše. Človek príde na labyrint, dva krát chytí hranu, rozklepe sa a zvyšok kola môže vyzerať všelijako. Umením je práve v tom momente udržať chladnú hlavu a pevné ruky. Ale prejdime radšej na štatistiku, lebo sa zamotám do psychológie a to nie je v tomto momente mojim cieľom (o tom snáď niekedy nabudúce).

Hneď na začiatku treba vyzdvihnúť pozitívne štatistické úkazy. Jedným z nich bol Laco Ištván – absolútny víťaz turnaja. Jeho štatistický záznam je ucti hodný, posúďte sami. Najväčší podiel es (71.53%), najmenšia chybovosť spoločne s René Šimanským (3.47%), no a všetky dráhy pod úrovňou všeobecného priemeru (jediným drobným škrabancom ostali iba výkony na šikmom okne). Najviac esoviek, bolo ich 5, si pre zmenu odniesol ďalší okupant stupňa víťazov – Ján „Bianco“ Tolarovič.

Ale nebolo to iba o týchto menách. Loping ešte síce porazil práve menovaný Bianco (1.125), ale už labyrint nebol sebemenšou prekážkou pre Olivera Kažimíra (esovka). Plato náramne sedelo Ferovi Drgoňovi (1.125) a na priečkach si môže školiaci šiator otvoriť Mako Jágerský (1.250). „Šimova“ ľadvina podľa výsledkov vykazuje výkon 1.000. Dobré? Výborné! Aj na ďalšej dráhe (uhol) sú esovkári – Bianco a Mišo Csontos. „Csonty“ mal geometriu v Trnave obzvlášť premakanú, pretože ak mu nerobil problém uhol, tak na priamej si rovno zgustol (1.000). Ak by som si mal na niekoho vsadiť, pokiaľ ide o výkony na jednotlivých typoch dráh, tak je to Marcel Korinek. Šikmé okná akéhokoľvek druhu patria k jeho špecialitám a Trnava nebola výnimkou (spoločne s Biancom priemer 1.500). A keďže práve šikmému oknu opäť raz patrí titul dráha smrti, obaja zasluhujú rešpekt. Priemery tento krát priniesli aj prekvapenie a to na segmentoch, kde si prvenstvo odnáša Mišo Drgoň (1.125). Prúdy najlepšie rozanalyzovali. Juraj Palovič a Oliver Kažimír (1.000), no a na poslednej dráhe, blesku, najefektnejšie zakončoval Kubo Kalník (1.250). Pochvalu si tu zaslúži aj Viki Vašková (pekných 1.375).

Štatistike tímov a jej výpovednej hodnote podlamuje nohy zápis GK Trnava. Zložením mladý tím bohužiaľ v momentálnej dobe nepredstavuje reálnu konkurenciu pre ostatné oddiely a tak drvivá väčšina dráh z negatívneho spektra patrí práve im (možno ich týmto konštatovaním jemne nakopnem a namotivujem;). Iné je to však u adarského a bratislavského komanda, ktoré predviedli najúčinnejší bojový arzenál. Obom klubom patrí zhodne 6 dráh. Najmarkantnejšie sfúkla konkurenciu ADARA na plate (1.476), kde ich priemer dosiahol odstup od druhého najlepšieho až 0.4 úderu. Bratislava naopak jasne panovala na šikmom okne (2.000, odstup 0.34 úderu) a priečkach (1.714, odstup 0.21 úderu), no a keďže s bleskom mala takisto najmenej práce, možno konštatovať, že sa v Trnave stala špecialistom na najnáročnejšie dráhy!

PS: Vyskytlo sa hrozivých 37 „sedmičiek“. Suverénne najviac na šikmom okne (12), ale 3 na koši a dokonca „sedmička“ na vulkáne (!!!) vyvolávajú kostrbatý úsmev na tvári. Takto teda nie dámy a páni...

Dramatický štart sezóny

Čakali sme niekoľko mesiacov, ale dočkali sme sa. Minigolfová liga opäť otvorila svoje brány, aby ponúkla nevyspytateľné dráhy a zaujímavé súboje, ktoré prebiehajú práve na nich. Prvé tohtoročné kolo (celkovo 4. v sezóne 2008/09) sa uskutočnilo v neďalekej Trnave a prichystalo si detektívnu zápletku, saharský priebeh a dramatické rozuzlenie. Zo začiatku bolo cítiť, že ide o úvodné tohtoročné zápolenie. Miestami čísla na výsledkovej tabuli nepripomínali štatút 1. minigolfovej ligy, ale treba priznať, že trnavská ohňová zem (nebrať pejoratívne!) nebola zrovna ľahkým orieškom na rozlúsknutie. Mimochodom, prípravu a stav dráh možno (až na 1-2 výnimky) hodnotiť kladne.

Trendové línie výkonov jednotlivých manšaftov jednoznačne ukazujú, že štart bol veľmi opatrný. Až mi to pripomenulo priebeh finálových behov na dlhé trate na významných podujatiach. Spočiatku nič, po čase taktické manévre a testovanie súperov, a na záver mohutný finiš. Škoda len, že naša bratislavská línia má skôr plochý charakter (aj keď to svedčí o relatívne vyrovnanom výkone). Prakticky od úvodných momentov bolo zrejmé, že tón udá duo GK Bratislava - ADARA Trnava. Boj prebiehal až do samého záveru, kde striedanie bratislavského tímu neprinieslo želaný osoh a podčiarklo víťazstvo domácich. Aj keď len o dva údery. Asi ako keď získate vo formuli 1 pole position rozdielom dvoch tisícin ;) Ale čo už, je to šport a práve podobné momenty robia šport zaujímavým a nevyspytateľným.

Tak trochu opodiaľ prebiehal tuhý boj o tretie miesto medzi Košičanmi, Brezňanmi a Prievidžanmi. Všetky tri manšafty sa v priebehu turnaja prebudili zo zimného spánku a zaznamenali výkonnostný progres, ale v konečnom účtovaní zaostali v priemere o 2,5 úderu (!) na kolo za víťazným duom. Tretie miesto nakoniec nemalo jasného majiteľa, keďže po dodatočnej penalizácii hráča 1.MTGC Prievidza si Prievidza musela podať ruky s MTGK Brezno.

Tu by som chcel len podotknúť, že bohužiaľ do výsledku čiastočne vstúpili trestné body. Samozrejme, nie je mojim cieľom niekoho penalizovať, ale súťažný poriadok jasne deklaruje postih v prípade chybného zápisu resp. zlého spočítania výsledku v protokole. A takýchto chýb sa vyskytlo niekoľko a boli očividné, nie sporné. Snáď to bude ponaučením do budúcnosti.

V jednotlivcoch (absolútna kategória) sa jednoznačne oplatí spomenúť jedno meno, ktoré vyčnievalo nad všetkými ostatnými - Laco Ištván (MTGK Brezno). Predviedol zodpovedný výkon a turnaj vyhral s luxusným náskokom 10 úderov pred našim hráčom - Kubom Kalníkom (GK Bratislava).

Kategórie:
muži (18) - Laco Ištván, MTGK Brezno (191)
ženy (1) - Lenka Tarandová, GK Bratislava (237)
seniori (8) - Fero Drgoň, ADARA Trnava (221)
juniori (10) - Oliver Kažimír, Bankov Košice (218)
juniorky (2) - Adriana Feješová, MTGK Brezno (238)

Vyhodnotenie ankety X

Jubilejnej 10. ankety venovanej kúpe minigolfových lôpt sa opäť zúčastnilo, podobne ako v predchádzajúcom prípade, 17 osôb, čím sa potvrdil negatívny trend počtu hlasujúcich ľudí. Ťažko povedať či je to dané zníženým záujmom o kúpu lôpt medzi minigolfovými hráčmi na Slovensku alebo nezaujímavosťou otázky pre niektorých minigolfistov.
Predpokladám, že väčšina hráčov si z času na čas rada obohatí svoju zbierku o nové kúsky (nech vlastní lôpt 20 alebo 200), pretože segment minigolfových lôpt má takisto svoju vývojovú krivku a trendy, a bolo by určite na škodu prestať sledovať novinky minigolfových producentov a zanedbať pravidelné upravovanie/rozširovanie svojho portfólia. Každoročne sa predsa urodia lopty, ktoré môžu na niektorých dráhach robiť divy. Viem o čom hovorím. Moje zbierka síce nepatrí k veľkým, stále som vo fáze "naberania materiálu" a nechávam sa inšpirovať a poučovať minigolfovými harcovníkmi, ale ak porovnám obdobie začiatkov, keď som pracoval s pár loptami a momentálny stav, nemám problém kedykoľvek potvrdiť prínos kvalitného a nového materiálu k celkovým výsledkom na dráhach.

Z predchádzajúceho textu je asi zrejmé, že sám si zbierku každoročne obohacujem, ale čo ostatní zainteresovaní? Majoritná časť je umiestnená v pásme 3-5 lôpt ročne (10 hlasujúcich, 58%), jeden človek na kúpu nových lôpt zanevrel a jeden si dopraje max. 2 kusy ročne, predpokladám, že musí ísť o unikáty ;) Nájdu sa však aj nadšenci. Traja zainvestujú za sezónu do kúpy 6-10 kusov, dvom sa dokonca zbierka rozšíri o viac ako 10 lôpt, čo už predstavuje veľmi slušné číslo. Možno teda konštatovať, že existuje kúpyschopná skupina ľudí, ktorá je pripravená venovať časť svojho príjmu na prísun nových minigolfových lôpt, avšak jej šírka je limitovaná. Uvidíme koľko nových a zaujímavých okrúhlych slečien sa nám bude kotúľať na dráhach v roku 2009. Súťažná sezóna je už tesne predodvermi a predtým ako ju pozveme na kávičku, šupnime si ešte jednu anketku.

No a opäť sa bude otázka týkať minigolfových loptičiek, ale sľubujem, že už nabudúce prinesiem niečo z inej kategórie. Kúpu lôpt máme za sebou, ale čo konkrétne značky? Ktorá je tá vaša, ktorú vedome alebo podvedome uprednostňujete?

Nová otázka: Ktorú značku minigolfových lôpt preferujete?
24.-28.8.