S pevnými rukami do nového roku 2009

Rok 2008 sa končí, nový s däviatkou na konci a prívlastkom euro na nás už nedočkavo čaká. Vo svete zúri finančná kríza, no ja pevne verím, že slovenský (ako aj bratislavský) minigolf bude naopak zažívať rozkvet a posúvať sa tým správnym smerom.

Predovšetkým chcem vyjadriť podporu a zaželať to správne vykročenie do nového roku ľuďom, ktorí si vo svojom srdci vytvorili priestor pre tento náš šport a aktívne propagujú svoju vášeň. Všetkým, ktorí váhajú a chceli by si minigolf vyskúšať odkazujem, aby tak spravili čo najskôr - objemnejšia minigolfová komunita a širšia hráčska základňa môže minigolfu priniesť väčší rešpekt a pomôcť zvýšiť úroveň súťaže. Samozrejme, pre nových hráčov objavenie zaujímavého hobby, pôžitok z hry a možno aj dačo viac...
V neposlednom rade ďakujem aj osobám, ktoré navštevujú tento blog a vyjadrujú tak podporu jeho existencii!

Nech vás vaše ruky poslúchajú čo najviac, majte pevný a presný úder. Na zdravie!

PS: Dajte si pozor, aby ste podobných úderov v roku 2009 mali čo najmenej ;)

Vyhodnotenie ankety VII

Umiestnenie Majstrovstiev Slovenska (MSR) je určite viac či menej prestížnou záležitosťou a kladie dôraz predovšetkým na organizačnú stránku podujatia. Všeobecne by malo platiť, že minigolfisti by sa mali na vrchol sezóny tešiť a organizátor majstrovstiev by im mal poskytnúť komfort podporujúci nadštandardné výkony takémuto podujatiu prináležiace.

Výsledok nedávno ukončenej ankety nie je prekvapujúci v zmysle zachovania určitej rotácie jednotlivých miest. Bratislava pomerne dlho MSR nehostila a možno aj to zavážilo a určilo víťaza ankety o umiestení majstrovstiev v roku 2009. Zapojilo sa 29 hlasujúcich, z ktorých 11 (37%) vyjadrilo preferenciu hlavnému mestu. V tesnom závese skončili "filcové" Vyšné Ružbachy - 9 hlasov (31%) - k dobrému ratingu im zaiste dopomohol aj ligový turnaj uskutočnený v septembri. Ostatné minigolfové bašty ostali z hľadiska tohto hlasovania v minoritnej skupine, vytŕčajú snáď ešte Prievidza a Brezno (2 resp. 3 hlasy), ktoré usporadúvali MSR v posledných dvoch rokoch.

Z môjho pohľadu sú lokácie Bratislava a Vyšné Ružbachy rozumné a logické voľby a v tomto momente ak by som mal vyhlásiť kurzy na mesto, ktoré získa právo hostiť slovenskú minigolfovú obec najbližšie, by práve tieto získali najvyššiu pravdepodobnosť.
Samozrejme, že netreba zabudnúť ani na tzv. nové ihriská (vybudované v posledných dvoch rokoch). Možností je pomerne dosť, čo je celkom pozitívne konštatovanie. Ja osobne by som ich hneď netlačil do organizácie majstrovstiev, ale skôr na "overovaciu skúšku" v rámci ligovej sezóny, s tým, že v prípade pozitívnych ohlasov sú možnosti v ďalších súťažných ročníkoch otvorené. Prirovnal by som to k vybudovaniu novej športovej haly. Spočiatku sa preferujú menšie podujatia, ktoré môžu zabezpečiť isté renomé a cestu k organizovaniu väčších udalostí.
Veľmi dôležitým faktom, ktorý sa oplatí pripomenúť, je aj variabilita majstrovstiev. Tu prichádzajú do popredia možnosti využitia jednak odlišných povrchov (filc, betón), prípadne veľmi cenenej kombinácie (filc+eternit).

Do ročnej minigolfovej konferencie ostáva pár týždňov, takže aj nová otázka bude nastavená tak, aby sa výsledok ankety dal využiť v diskusii. Týka sa počtu hracích dní v rámci ligového kola resp. rozloženia ligových kôl v rámci víkendu. V súčasnosti fungujeme v móde sobota+nedeľa=1 ligové kolo. Alternatívne možno uvažovať o sobota+nedeľa=2 ligové kolá, dlhá sobota=1 ligové kolo, prípadne kombinácii, kedy by neboli všetky víkendy unisono rovnaké.

Otázka: Aký ligový model (hracie dni) by vyhovoval Vám?

Magurské čísla

Keďže nechcem nič ostať dlžný svojej povesti, tak dávam k dispozícii štatistický prídel aj z turnaja uskutočneného na Magure. Pre zabezpečenie menšej skreslenosti dát som tento krát pristúpil k výberu najlepších dvadsiatich hráčov pre potreby určenia priemeru tej ktorej dráhy. Najviac sa zvonilo na dráhe číslo 6, čiže okne. Nič prekvapujúce, pretože v rámci magurského zloženia dráh ide o tú najťažšiu - priemer TOP20 2.100. Hneď v závese sa ocitli jedny z najmenej príjemných a nič nedarujúcich segmentov na Slovensku (1.975!). Zvyšok si nájdite v obrázkovej matici:


Ako to bolo s priemermi u jednotlivcov? V prvom rade by som chcel podotknúť, že magurské ihrisko možno s kľudným svedomím označiť za náročné. Súvisí to so skladbou dráh, kde malinami sú snáď len karabach, kôš a čiastočne pyramídy. Veď posúďte sami - víťaz hral priemer 15.75, čo je v ponímaní 18 dráhového ihriska ekvivalent 25.77. Horší priemer na eternitovom ihrisku v roku 2008 zahral víťaz iba v Trnave a všetci určite dobre vedia, že k tomu výraznou mierou prispeli meteorologické podmienky.

Ale k jednotlivcom. Výborný prejav na ľadvine predviedli Ivan Švejda a Vlado Pravotiak (1.250). To, že segmenty nie sú strašiakom ukázal Rado Ledník a priemerom 1.500 ukázal všetkým, kto je segmentový kráľ. Okno mali najviac vyleštené Laco Derzsi a Marcel Korinek, obaja za 1.500. Prúdom vládol bratislavský borec Maroš Havlík (1.125). Najlepšie geometrické cítenie mal Laco Ištván, jeho uhol = 1.000 a bleskový blesk odohrali Marcel Korinek a Kubo Kalník (1.250).

Na záver len konštatovanie, že tento typ podujatia určite je prínosom a je večná škoda, že neexistujú na Slovensku aspoň 1-2 kryté minigolfové haly (so štandardným množstvom dráh), ktoré by umožnili hrať aj zimnú ligu.

Pomikulášske stretnutie na Magure

Už je to nejaký ten čas, čo som sa odhodlal a pridal sem ďalší článok. Chuť by aj bola, ale časové možnosti tomu nepriali. Za ten mesiac sa toho v slovenskom minigolfe samozrejme veľa nezmenilo. Predpokladám, že väčšina minigolfistov je v objemovej fáze a rysovať začne až na jar. Také malé vzrušenie v rámci ligovej prestávky však zvyknú prinášať prievidzské indoor turnaje na Magure. A práve uplynulý víkend sa nechalo príjemne poštekliť 26 minigolfistov, ktorí si našli cestu na open turnaj, aby si preverili, v akej fazóne to vlastne sú a samozrejme sa pobavili hrou v značne odľahčenej nálade.

Pre čiastočný časový sklz základná časť pozostávala nie z 10, ale iba 8 kôl (pripomínam, že ihrisko má 11 dráh). Prevážnu väčšinu viedol suverénnym spôsobom Laco Ištván a nebyť zaváhania v záverečnom kole, tak by zasadil zvyšku poľa taký menší pravý hák. Avšak to je hypotéza. Konečné súčty ukázali remízu s Marcelom Korinkom (obaja priemer 15.75). O tom, že nakoniec vyhraje skutočne Laco rozhodla gentlemanská dohoda s Marcelom. Iba úder za nimi skončil Ľubo Parák (15.88), dva potom trojica Šimanský, Andrássy, Kalník (16.00).


(malý pohľad priamo do haly)

Do atraktívneho KO súboja dvojíc vstúpilo z 1. priečky silné duo Ištván / Parák. Tu však samozrejme neplatí matematika základnej časti, čoho patrične využili dvojice, ktoré nevstupovali do vyraďovacích bojov z popredných priečok. V štvrťfinále skončili Derzsi/Šimanský (v základnej časti 2.), aj Korinek/Kozáková (3.). Naopak mazácku skúsenosť a výhodu systému naplno využili žilinskí "šošoni" Švejda/Andrássy, ktorý prešli do finále, kde po tuhom boji na celkové 2. miesto odsunuli víťazov základnej časti. Tretie miesto si vybojovali brezňanci Csontos/Pravotiak víťazstvom nad tímom Havlík/Kalník. Bratislavská víťazná vlna tak bola pretrhnutá, no o to viac sa budeme snažiť na najbližšom podobnom podujatí.

Vyhodnotenie ankety VI

Zisťovať preferencie určitých miest je vždy riziková záležitosť, keďže sa môže vyskytnúť patriotický faktor a objektívny úsudok ustupuje do úzadia. Neviem nakoľko to zohralo úlohu v práve ukončenej ankete venovanej obľúbenosti jednotlivých turnajov roka 2008, ale budem vychádzať z faktu, že sa zapojilo 41 rôznych osôb a každý hlasoval podľa svojho vedomia a svedomia a nie na princípe "hlas pre klub, v ktorom pôsobím".

Už vopred sa dalo hrubo špekulovať, kto je favorit a kto outsider. Výsledná tabuľka len viac menej potvrdila očakávania. Fakt je ten, že podľa prieskumu neexistuje jednoznačná voľba naj turnaja roku 2008. Vyhralo Brezno s 25 hlasmi (60%). Turnaj bol zorganizovaný na vysokej úrovni, ihrisko pripravené dobre a pôžitok z hry príjemný, čiže po tejto stránke nie je nutné akokoľvek protestovať. Iba o jeden hlas na striebornej priečke skončili Vyšné Ružbachy (24 hlasov - 58%). Turnaj, ktorý ponúkol veľmi dobré zázemie a ihrisko, ktoré bolo určite zaujímavým testom minigolfových schopností. Trochu prekvapením je "až" bronzová priečka bašty slovenského minigolfu, aj keď opať ide o minimálnu stratu na Brezno, či Ružbachy - 23 hlasov (56%) a dôkaz o tom, že prievidzský turnaj by mal byť na termínovej listine tak nejako automaticky. Na ďalších miestach, už s odstupom, usadli 4. Dubnica (12), 5. Košice (10), 6. Bratislava (9), 7. Trnava (6) a Žilina (2). Samozrejme, je vidieť, že v slovenskom minigolfe pretrváva sklon k filcovému povrchu a je cítiť požiadavka na kvalitnú organizáciu. Určite pochvalu zaslúžia hlavne tie manšafty/organizátori, ktorí si vedia najlepších uctiť víťazným pohárom, medajlou, či diplomom. Možno je to banalita, ale podľa môjho názoru dotvára rámec kvalitného podujatia.

Minigolfová obec momentálne prežíva obdobie miernej hybernácie, takže v duchu predchádzajúcej ankety ihneď prichádzam s novou otázkou, aby sa stojaté vody opäť jemne zvlnili. Ide o podnet Marcela Korinka a určite rozumný. Vyjadriť svoju preferenciu voči umiestneniu budúcoročných Majstrovstiev Slovenska. Ideálne by bolo aby opäť každý minigolfista prispel hlasom na základe objektívnych faktov. Ja ponúkam jeden zásadný, keďže som zástanca existencie rotačného systému (aspoň v čiastočnej podobe).

Lokality predchádzajúcich MSR:
2009 - ???
2008 - Prievidza
2007 - Košice
2006 - Brezno
2005 - Trnava
2004 - Prievidza
2003 - Košice
2002 - Brezno
2001 - Kamenný Mlyn
2000 - Dubnica
1999 - Prievidza
1998 - Košice, Veľký Meder

Načasovanie je zvolené strategicky, keďže sa v dohľadnej dobe (zvyčajne začiatok februára) uskutoční konferencia, na ktorej sa daná problematika určite bude riešiť...

Otázka: Kde by ste umiestnili MSR 2009?

Minigolf rebríček 2008

Meradlom úspechu sú výkony. Výkony sú podfarbené rôznymi odtieňmi. Niekedy rozhoduje kus šťastia, inokedy nepriazeň. Samozrejme, že rozhodujúcu úlohu by mal mať individuálny príspevok hráča viac-menej neovplyvnený vedľajšími faktormi. Na vyjadrenie kvality možno použiť viacero prostriedkov. Po každom turnaji som sa snažil prispieť vybranými štatistickými reportami, v ktorých si snáď každý zainteresovaný našiel to čo potreboval, alebo jednoducho považoval v ten moment za zaujímavé. Štandardom sú výsledkové listiny. Práve tie som použil tento krát na to aby som vytvoril akýsi objektívny záznam individuálnych výkonov v roku t.j. provizórny rebríček slovenských minigolfistov pre rok 2008.

Metodika bola pomerne jednoduchá a viac menej korešpondovala s kalkuláciou uplatňovanou v rámci slovenského pohára. Započítalo sa všetkých osem ligových turnajov odohraných v roku 2008, pričom pre finálne bodové ohodnotenie hráča sa použilo šesť najlepších výsledkov (v prípade, ak hráč odohral viac ako šesť turnajov). Logicky vyplýva, že hráč ktorý v roku odohral menej ako šesť turnajov sa v rebríčku voči ostatným znevýhodnil. Tu poukážem na motivačnú zložku. Kľudne sa môže vyskytnúť situácia, že špičkový hráč odohrá 3 turnaje a všetky vyhraje, no v konečnom účtovaní mu to nemusí stačiť ani na prvú dvadsiatku. Na jednej strane preukázal krátkodobú silu, ale čelo slovenského rebríčka predpokladá jednak pravidelnú/väčšinovú účasť, ako aj kvalitné výkony.


Samotný pohľad do listiny ukazuje, že rok 2008 priniesol comeback s veľkým C. Prvé miesto Laco Trnka (372), tri víťazné turnaje. Na druhé miesto sa výborným záverom prepracoval náš domáci Kubo Kalník (330), tretí iba s tesným odstupom skončil René Šimanský (327). Ďalšiemu, takmer trojnásobnému víťazovi, Lacovi Derzsimu (324) ostala zemiaková pozícia. Hráči prvej desiatky vytvorili tzv. zlatú skupinu, druhej desiatky striebornú. To pre lepšiu orientáciu. Najlepším juniorom sa stal Prievidžan Rado Struhár, aj vďaka faktu, že Oliver Kažimír sa zúčastnil iba troch podujatí (ale výsledky stáli za to). Mimo dvadsiatky figurujú ešte dvaja hráči, ktorý by tam s vysokou pravdepodobnosťou nazreli za predpokladu vyšších účastí - Michal Csontos a Ján Tolarovič (obaja tri turnaje). Tak čo, ste spokojní s vašim umiestnením?

Len tak na okraj...

Dnes nemám pripravené žiadne špeciálne posolstvo. Slúbený minigolfový rebríček pre rok 2008 je zatiaľ v produkcii a mal by doraziť už čoskoro, tak si aspoň splním takú malú kronikársku povinnosť. Ako som spomínal, minulý víkend sme odpískali sezónu zodpovednou hrou a ešte zodpovednejšiou grilovacou show. Hlavný kuchármajster bol tentokrát Marcel Korinek a my ostatní sme si to aj patrične užili. Dokonca až tak, že sme sa postavili pred fotoaparát a nenápadne zdokumentovali šesť kusov bratislavských expertov na minigolf.

Áno, niečo na tej fotografii nie je v poriadku. Hlbšia analýza odhalí, že niektorí z nás majú paranormálne myšlienky. Dokonca by sa zdalo, že úfoni tentokrát blúdili nad bratislavským labyrintom, keď sa pri ňom zdržoval Ivan B. ;)
Ale v konečnom dôsledku, bolo možné v kole použiť iba tri zvolené lopty a to je určite o niečom inom ako štandardný tréning. Proste také príjemné spestrenie. Tým snaď budú aj tradičné zimné halové mini turnaje organizované našimi prievidzkými priateľmi. Dostalo sa mi do uší, že prvý by sa mohol konať už v pomikulášskom týždni...

Bratislavský numerologický prídel

Tradičná rozlúčka so sezónou (ktorej ligová časť už skončila pred nejakým tým piatkom) sa uskutoční tento víkend. Symbolicky pred posunom letného času na zimný, ktorý oficiálne a nenávratne odveje preč podvečerné tréningy roku 2008. Pokúsim sa teda obzrieť spôsobom mne typickým za minigolfovým rokom 2008 z pohľadu účasti a úspešnosti bratislavských hráčov na jednotlivých ligových turnajoch.

Celkovo sa do bojov pod krídlami GK Bratislava zapojilo 9 osôb. Nebola núdza o pády, či vzlety, o nespokojné komentáre, či naopak široké úsmevy. V konečnom dôsledku sme sa opäť pobavili (aspoň ja som si väčšinu minigolfových víkendov patrične aj nepatrične užil) a súťažný rok zakončili príjemným pocitom pri pohľade na tabuľku tímov. Tím tvoria hráči a tak v stručnosti rozoberiem ich súťažnú genézu v roku 2008. Pomôžem si jednak tabuľkou výsledkov v súťaži jednotlivcov a grafom/rankingom tímovej kontribúcie, ktorý informuje o príspevku hráča k tímovej hre (samozrejme idea nie je niekoho diskvalifikovať alebo zhodiť).

Relatívne stabilnú kostru tvorilo 7 hráčov. V Košiciach vypomohol Patrik Malec, v Trnave ako nenasadená hráčka Martina Kozáková. Z bratislavskej "juniorky" stabilné výkony ako aj príspevok do hry tímov ponúkol Ľuboš Zontág (žiadne ústrely nahor ani nadol), Majo Páleník veľa príležitosti v lige tímov nedostal, ale každopádne žilinskú skúšku možno hodnotiť pozitívne. Pôsobenie medzi jednotlivcami je otvorené. Fešák tímu, Rado Ledník v prvej polovici roku ladil bicie nástroje, keď bol aj ťahúňom, aj smoliarom, záver bol maximálne stabilný a tak škoda nevydareného domáceho turnaja.

Veliteľ blogu, Maroš Havlík, jeho hra... radšej nebudem sám seba hodnotiť, poviem len že za niektoré turnaje si sypem na hlavu popol, nad inými spokojne meditujem. Každopádne, príspevok pre tím ma neuspokojuje ;) Uspokojovať však môže iné veličiny. Famóznu formu v závere sezóny chytil Ivan Buš (výhra a 3. miesto v Ružbachoch resp. Dubnici) a jeho trendová línia prospechu pre tím zaznamenala najprudší vzostup stačiaci na 3. miesto. Najstabilnejším hráčom tímu a rodiacou sa hviezdou bol Kubo Kalník. Absolútnym štandardom bolo u neho umiestnenie v prvej desiatke (Košice a Žilinu prehliadneme), kam sa dostal šesť krát, a vysoký prínos v hre manšaftov. Na posledných dvoch turnajoch bol ťahúňom a z hľadiska celej sezóny ide o najlepšieho jednotlivca GK Bratislava roku 2008 (ak by som to bral so širšej stránky, vyššie sa prepracoval iba Laco Trnka). Absolútnym manšaftshráčom roku 2008 však treba vyhlásiť najmenej prehliadnuteľného hráča, Marcela Korinka. Štyri turnaje v rade zaznamenal pečať najprínosnejšieho hráča (na Majstrovstvách Slovenska sa pozrel v jednotlivcoch najvyššie) a aj keď záver sezóny nebol najsilnejší, v konečnom účtovaní predbehol o milimetre práve Kuba. A mimochodom, má mimoriadne fotogenický a dynamikou nabitý úder, o čom sa môžete presvedčiť o niečo vyššie.


Je jasné, že tieto dáta sú opäť raz úzko profilové a bratislavsky patriotické, ale v zálohe už je pripravený celoslovenský rebríček jednotlivcov pre rok 2008, takže sa máte na čo tešiť všetci. Do počutia...

Bratislavské "bejby" je na svete

V roku 1992 sa traja ľudia rozhodli, že si založia v Bratislave minigolfový klub. Medzi zakladajúcimi členmi bol toho času aj dnes mimoriadne aktívny minigolfista a okrem iného aj súčasný predseda - Ivan Buš (ostatní dvaja zakladajúci členovia - Elschek a Fridrik). Ihrisko lokalizovali na nábreží Dunaja, v Ružovej záhrade (dnes už by ste na danom území našli akurát tak čulý ruch v rámci prác na mega stavbe bratislavského komplexu River Park) a klub pomenovali GK Bratislava.
V začiatkoch bola členská základňa primárne orientovaná na juniorských hráčov resp. výchovu mladých talentov. Postupne však klub získal pod nohami pevnú zem a vypracoval sa na jeden z najúspešnejších manšaftov ovenčených dvoma ligovými titulmi (medzníkom bol hlavne rok 2001 - výhra prvého titulu a organizácia medzinárodného Pohára majstrov). Časom sa menilo aj domáce pôsobisko, keď sa ihrisko presunulo chronologicky do Botanickej záhrady, na Drieňovu ul., aby napokon zakotvilo v areáli Karloveského športového klubu (na križovatke ulíc Janotova a Molecova).

Minulý rok uplynul už 15. rok oficiálnej existencie a pri tej príležitosti vznikol nápad si nejakým spôsobom túto milú udalosť zvečniť. Podarilo sa a v októbri 2008 sa narodil nový mini-člen do rodiny GK Bratislava s parametrami 1.5-42-44. Že neviete o čom to hovorím. OK, takže ide o bledo zelenú minigolfovú loptu, ktorá nesie meno 3D GK Bratislava since 1992, má odskok 1.5cm, tvrdosť 42shore a hmotnosť 44g (veľkosť klein/malá). Existuje v prevedení lak a nelak (odskok o málo menší). A veľmi sa podobá na vzdialenú známu 3D Karin Wiklund SwM 2001.
Samozrejme, že sú do nej vkladané veľké nádeje, tak mi dovoľte jej popriať aj touto cestou aby čo najviac padala do golfových jamiek na prvý pokus a prinášala majiteľom pozitívne pocity pri úderoch. Jej krst oficiálne prebehol tento víkend štýlovo v obkľúčení esových kariet.

PS: Loptu si možno zarezervovať aj u nás na blogu (cez moju emailovú adresu).

Propagácia minigolfu v Rusku

Všetky hlavné európske medzinárodné minigolfové podujatia pre tento rok poznajú svojich držiteľov trofejí, avšak minigolfový svet nespí a do konca roka sa ešte naladí na východnú vlnu. Už tento víkend prebieha v Rusku turnaj pod názvom Sochi Open 2008. Nejedná sa o žiadnu novinku a už nejaký ten piatok kolovala po internete informácia o oranizácii, avšak oplatí sa tento turnaj pripomenúť ešte raz aj na našom blogu. Mňa osobne uspokojila hlavne propagačná stránka veci. Je vidieť, že rusi v tomto ohlade nič nepodcenili.

V roku 2007 zrekonštruovali minigolfový areál (podľa neoverených informácií ide o jediné 18 jamkové betónové ihrisko v rámci Ruska) designovaný a vybudovaný v roku 1982 vtedy ešte juhoslovanskými konštruktérmi. Samozrejme, ide o súčasť hotelového komplexu a niekto by sa možno uspokojil s pohľadom na hotelových hostí buchájúcich si do loptičiek v rámci prázdninového relaxu, avšak v tomto prípade sa dala prednosť širšej propagácii. Hneď v začiatku došlo k zorganizovaniu tréningových jednotiek (vedenených ruskými minigolfovými šampiónmi) primárne určených pre nižšie vekové ročníky, no a medzinárodný punc si rusi zabezpečili naplánovaním open turnaja, kde ponúkli zahraničným účastníkom motiváciu v podobe 500 EUR pre každého, kto bude v konečnom účtovaní lepší ako najlepší ruskí borec. Celkom zaujimavá informácia, čo poviete.

Internetová propácia v podobe virtuálnych obrázkov areálu je súčasťou zaujímovo ladenej marketingovej kampane, pozrite sa sami.

Štatistický bratislavský kokteil

Záver sezóny bol pre GK Bratislava mimoriadne vydarený, keď si z posledných dvoch turnajov odniesla takmer plný počet bodov. Takmer preto, lebo vo Vyšných Ružbachoch rozhodli symbolické dva údery o 2. mieste. Do veľmi dobrej fazóny sa dostali hlavne Ivan Buš (1. a 3. miesto) a Kubo Kalník (3. a 2. miesto), avšak netreba zabúdať ani na silnú podporu ostatných. Stačí sa pozrieť na čísla z týchto turnajov v podobe vysoko proteínovej štatistiky. Kokteil jednotlivých dráh je veľmi pestrý a na každej sa dá niečo objaviť. Práve na to vám dávam k dispozícii nový model (súčasť analýzy) pozostávajúci z dvoch hlavných prvkov:
  • komparačný graf - porovnanie hráča s iným hráčom, víťazom, všeobecným priemerom dráhu po dráhe
  • ratingová tabuľka - zobrazuje výsledkový prepis hráča na danom turnaji, pričom relatívne analyzuje každú dráhu voči všetkým zúčastnením hráčom, výstupom je potom percentuálne ohodnotenie výkonu na danej dráhe, tzv. dráhový rating hráča (vyjadruje koľko percent hráčov bolo na danej dráhe rovnakých resp. horších)
Samozrejme nechýbajú ani už známe tabuľky, takže študujte...

Vyšné Ružbachy

Vyhodnotenie ankety V

Keď som spúšťaľ nedávno ukončenú anketu zameranú na KO systém a jeho aplikovateľnosť na slovenské pomery, netušil som, že v Európe prebieha iniciatíva za zrušenie play-off súbojov v závere medzinárodných podujatí (článok, diskusia v Čechách). A treba podotknúť, že ju podporilo do dnešného dňa nezanedbateľné množstvo ľudí (aj 2 kusy zo Slovenska). Môj osobný názor je taký, že KO systém je určite príťažlivý a prináša do hry určitý pocit vzrušenia, zvýšenej súťaživosti a podporu motivácie pre hráča, ktorý nie je po základnej časti úplne na špici rebríčka. Zároveň vytvára priestor pre zatraktívnenie podujatia pre diváka. Toto všetko rešpektujem, ale fakt, že 32. hráč zo základnej časti, ktorý môže strácať na jednotku povedzme 20-30 úderov a hneď v prvom vyraďovacom kole pošle dovtedy suverénneho lídra domov, je minimálne krutý. Porovnávať minigolf s inými športami (v ktorých funguje "pavúk" resp. play-off) nemá zmysel, rozdiely sú neoddiskutovateľné.

Čiže, aby som sa vrátil trochu späť, ja play-off neodsudzujem, ale som za jeho menej agresívnejšiu verziu, kde skupinka prvých 8-16 hráčov by mala byť odmenená za kvalitný výkon v podstatne dominantnejšej základnej časti. Play-off v rámci prvej osmičky sa v tomto ohľade javí ako férové, keďže výkonnostný rozdiel na absolútnej špici nie je taký dominantný (ale berte to ako môj osobný názor).

No ale aby sme si vyhodnotili aj tú našu anketu. Elektronicky sa vyjadrilo 31 osôb (o iných formách hlasovania neviem;) a sumár tento krát nie je vôbec jednoznačný. Ak by sme to rozdelili do dvoch pásiem, tak prevláda skôr pozitívny sentiment smerom k voľbe KO aj u nás - 29% je jednoznačne za, 35% by volilo testovanie systému v rámci Majstrovstiev SR. Iba jediný človek (3%) považuje za vhodnú alternatívu KO systém na neligových turnajoch. Netreba však podceniť ani druhú stranu mince a to negatívne postoje - 32% interesujúcich sa osôb je proti, či už pre neférovosť systému, alebo zo zásady.

Každopádne výsledok naznačuje, že diskusia o KO systéme na Slovensku má svoj význam a možné zváženie o zaradení do súťažného turnaja nemusí byť posledným krokom. Treba si však pokojne premyslieť jednotlivé efekty. No a počas rozmýšľania sa pokojne zamyslite aj nad turnajmi, ktoré sa uskutočnili tento rok, pretože tie budú súčasťou novej, tento krát insiderskej otázky. Budeme hodnotiť kvalitu jednotlivých turnajov jednak po technickej a organizačnej stránke, ale netreba zabúdať ani na subjektívne faktory, ako sú sympatie, či príjemný pocit (faktorov je dosť). Máte možnosť vybrať tri (nevyberajte viac ani menej)!

Otázka: "Ktoré 3 turnaje roku 2008 boli naj...?"

Momentky z Dubnice

Kedže nie som skúpy a uznávam, že tento krát som si dal s updatom galérie načas, tak namiesto novinky na lište Vám informáciu o nových fotkách poskytnem rovno v rámci mini-článku. Nečakajte žiadne slnko a odhalené snedé telá, ale naopak uzimených 33 minigolfistov. Zároveň Vám pripomeniem, že minigolf je aj o poctivej príprave a ako príklad poskytujem moju osobu, prakticky celý piatok som tvrdo odpracoval, aby som počas ostrého ligového víkendu bol platným hráčom manšaftu ;)

No a keď už je dobrá nálada, tak pridávam aj perlu bratislavského oddielu, ktorá neostala nič dlžná ani počas hry v Dubnici a perlila a perlila...

European cup 08 aj so slovenskou účasťou


Každoročne sa usporadúva turnaj víťazov líg jednotlivých minigolfových federácií tzv. EUROPACUP. Tento rok bude miestom diania nemecký Hilzingen a samotná súťaž prebehne medzi 2. a 4. októbrom. Dôvod prečo sa oplatí turnaj spomenúť je aj skutočnosť, že vyslaná bola aj výprava aktuálneho slovenského majstra - družstva 1.MTGC Prievidza (tím mužov). A kto budú súperi Prievidze?

  • TaRGS Helsinki (Fínsko)
  • M.G.C. Appelscha (Holandsko)
  • MC Olten (Švajčiarsko)
  • Wiener ASKÖ Team 21 (Rakúsko)
  • CM Porto (Portugalsko)
  • SK Tempo Praha (Česká rep.)
  • Putter Team Odense (Dánsko)
  • MGC Dormagen - Brechten (Nemecko)
  • G.S.P. Vergiate (Taliansko)
  • BGK Uppsala (Švédsko)
  • BGK Jönköping (Švédsko)
Zostava nášho manšaftu je pomerne zaujimavá (Trnka, Jágerský, Šimanský, Derzsi, Pravotiak, Kalník) a zaujímavý by mohol byť aj výsledok, ktorý by slovenský hráči uhrali, aj keď konkurencia je samozrejme vysoko kvalitná. Takže, nech Vám nemecký betón chutí. Je vidieť, že tréning už beží na plný plyn...

Dubnické počty

Minulý rok si Dubnica pripravila mimoriadne suché a tropické počasie, tohto roku sa turnaj odohral v podmienkach, ktoré hráči nepoznali na žiadnom turnaji odohranom počas roku 2008 - chladné počasie s teplotami na hranici 10 stupňov, veterno a vysoká vlhkosť. Slnko žiadne. Aj napriek tejto nepriazni bola úroveň slušná a norma sa vyšplhala na 24.5 úderu, čo je o pól úderu lepšie ako minulý rok. Malou škvrnou turnaja bolo odhalenie nekvalitného náteru na niektorých dráhach (počas dažďa), ale to tu rozoberať nebudem.

Oveľa zaujímavejšia je predsa tradičná poturnajová štatistika. A hneď zostra začnime dráhou, ktorá si pýtala pomoc psychológa najviac - je to dubnická "neférová" trubka s priemerom 2.133 a ôsmymi zaznamenanými "sedmičkami". Najmenej esovou dráhou bol nevypočítateľný loping, kde padlo iba 49 es, ale zato 206 dvojek (priemer dráhy 1.848).
Pozrime sa na jednotlivé dráhy z pohľadu hráčov - jednotlivcov. Vyskytla sa aj tu povestná privatizácia, priniesli niektoré dráhy prekvapenie? Aby som bol stručnejší vynechám dráhy, na ktorých sa o najkvalitnejší výkon podelilo väčšie množstvo hráčov (tento krát ich bolo dosť) a vypichnem top dráhové výkony.

Hneď na začiatku si z pyramíd esovku urobila dvojica Lukáš Barylík, Kubo Kalník. Na vlnách veľmi cenný priemer uhral Peťo Bubelíny (1.375) a stal sa tak prvým privatizérom. Šokujúco však dopadol ďalší brezniansky úkaz menom Peter Stančík, ktorý vyčaroval na lopingu priemer 1.125 (len pripomínam, že tu padlo 49 es, z toho 7 patrilo Petrovi). V dubnickom labyrinte sa nestratil Juraj Palovič a Vlado Pravotiak (1.000). Prúdy najmenej ťahali oči Ivanovi Bušovi a Tiborovi Meszárosovi (1.125). Najťažšia dráha, trubka, určite nenapínala nervové zakončenia trojici Palovič-Putnoky-Zontág (1.250). A máme tu ďalších privatizérov (z BA) - oknom 8x úspešne preskočil Kubo Kalník a segmenty si podal Marcel Korinek (1.000). Oplatí sa ešte spomenúť aj most, po ktorom s ľahkosťou a bez rozkývania prešli Lukáš Barylík a Juraj Palovič. Všeobecne však pochvala patRené Šimanskému, ktorého podiel veľkých chýb (3 a viac) dosiahol veľmi nízku hodnotu 1.39%.

Štatistiky tímov tento krát nechám bez obšírnejšieho komentára. Je vidieť, že najviac si uchmatla GK Bratislava (hlavne priečky, uhol a segmenty boli bonusom). ADARA sa postarala na dvoch dráhach o titul tímová esovka - vulkán, kliny/ruža. Brezno predviedlo silné ramená na lopingu, Prievidza pekne odbúchala okno (zato na trubku by určite rada zabudla), Košice zas pyramídy a most.

Ligová sezóna sa na niekoľko mesiacov ukladá k spánku, je čas urobiť si bilanciu, objektívne zhodnotiť, čo je dobré, čo možno zlepšiť a čo rovno prerobiť od základu. Takisto sa s kľudným svedomím môžete vyjadrovať k obsahu tohto blogu (komentáre stále čakajú na živšiu diskusiu;).

PS: Na dubnickom turnaji sme boli pod drobnohľadom kukláčov. Neveríte...?

Minigolfový tip na víkend

Nadchádzajúci víkend je ohlásené v Bratislave príjemné skorojesenné slnečné počasie a prečo si ho nespríjemniť v našom minigolfovom areále (na Janotovej). Pri príležitosti KARLOVESKÝCH HODOV organizuje GK Bratislava dňa 28. septembra o 14.00 (nedeľa) minigolfový turnaj pre širokú verejnosť. Vstup je zadarmo a hodovú atmosféru určite privodí vôňa grilovaného mäsa, či kvalitnej pijatiky.


Vítaný je každý (bez ohľadu na vek), kto sa má chuť zabaviť a vyskúšať si atmosféru open turnaja. Možno v sebe objavíte skrytý talent a v budúcnosti budete minigolfovou hviezdou práve vy. Kto neskúsi, ten nevie. Pre najlepších sú samozrejme pripravené ocenenia a uznanie členov klubu.

Takže dúfam, že sa nás/vás zíde čo najviac...

Bratislavský pôst skončil

Dňa 20.5.2007 GK Bratislava vyhrala domáci turnaj a asi málo ľudí očakávalo, že ďalšie ligové víťazstvo príde až po viac ako ročnom čakaní. Uplynulý víkend sa negatívnu sériu podarilo prelomiť a hráči GK Bratislava po veľmi kvalitnom výkone (obzvlášt nedelňajšia seánsa bola ukážková, 6.kolo 119, 7.kolo 117) vybojovali prvú pozíciu s 31 úderovým náskokom pred dvojičkou ADARA Trnava a MTGK Brezno, ktorá v konečnom účtovaní zrástla dohromady a rozdelila si 2. a 3. miesto. MTGK Prievidza tentokrát nasadila mierne oklieštený manšaft, ktorý najlepším jednoducho nestačil a GK Bankov Košice s dvoma chýbajúcimi hráčmi nemal nárok.

Graf vývoju turnaja ukazuje, že koniec prvého dňa rozuzlenie nepriniesol a rozdiely boli neveľké. Trendová línia hráčov GK Bratislava a MTGK Brezno však zabezpečila bratislavčanom prvé miesto a hráčom Brezna vyrovnanie ADARY, ktorej výkon negradoval. Priemer víťazného tímu tesne nad 25.5 možno hodnotiť veľmi kladne.
Ligová tabuľka sa týmto turnajom mierne prehádzala a vyhnala GK Bratislava na prvé miesto (zimovanie bude tentokrát príjemné), no treba podotknúť, že úvodnú štvoricu delí iba 2.5 boda, čo je pri nadchádzajúcich piatich kolách v roku 2009 zanedbateľné, ale nie bezvýznamné.

Po minulom turnaji som chválil bratislavských hráčov, tentokrát mi (samozrejme s radosťou) neostáva nič iné ako urobiť tak opäť. Prvé miesto síce vybojoval kvalitným výkonom hlavne v závere René "Šimo" Šimanský (191), ale zvyšné dva medailové posty patria "našim" - Kubo Kalník premohol v rozboji Ivana Buša (193) a potvrdil výbornú fazónu v závere sezóny. Jednotlivé kategórie vyzerajú takto:

muži (14) - René Šimanský (191)
ženy (3) - Vanda Kupcová (236)
seniori (7) - Michal Putnoky (201)
juniori (7) - Ľubomír Zontág (207)
juniorky (2) - Feješová Adriana (235)

Tak čo s tým KO?

Zatiaľ čo na našom blogu aktívne prebieha anketa týkajúca sa zapojenia resp. nezapojenia KO systému do slovenských súťaží (na hlasovanie máte ešte týždeň), v Európe sa objavila iniciatíva, ktorej snahou je návrat pôvodného modelu minigolfových šampionátov t.j. aby sa o medaily nerozhodovalo vo vyraďovacích súbojoch v rámci play-off, ale pekne na základe celkového skóre (počtu úderov) po 10 alebo 12 okruhoch. Na zozname osôb, ktoré už vyjadrili podporu je slušné množstvo známych mien (hlavne švédi sa činili), no zatiaľ žiaden zástupca Slovenska. Ak by ste mali záujem o tichú podporu (keďže objektívne treba uznať, že toto rozhodnutie na nás príliš veľký dosah nemá) máte možnosť sa zapojiť na nasledujúcom linku:

Ach, tá ľadvina !?

Menšia sestra prievidzskej filcovej kráľovnej ukázala svoju pravú tvár (vzhľadom k veľmi dobrým meteorologickým podmienkam) a dokráčala na normovú métu 32.5 (filc v Prievidzi má v súčasnosti normu 36.5). Priznám sa, že som očakával/tipoval normu pod 32, ale aj napriek kratším profilom dráh oproti tým prievidzským sa ihrisku charakter a technická náročnosť nedá odoprieť.

Väčšina dráh skutočne preverila kvality slovenskej ligovej squadry a núdza nebola ani o perličky, ktoré vyvolajú posmešný úšklebok a tak trochu zhadzujú titul 1. minigolfová liga. Posúďte sami aké paranormálne javy boli k videniu v Ružbachoch - sedmička na okne, päťka na priekope, sedmička na priesmyku, sedmička na schránke, dve päťky na úžine, tri trojky na absolútnej esovke bočné okno. Niektoré mi logicky nejdú do hlavy, ale či to je chyba zápisu (tzv. kompenzácia medzi dráhami) zistím len ťažko.

Prejdime si však samotné ihrisko pekne po poriadku z toho pozitívnejšieho uhla. Začíname oknom, kvalitné nástupy Peťa Bubelínyho a Lenky Tarandovej (1.333), gentleman patrí mladej generácii v podobe Olivera Kažimíra a Miša Mjartana (esovka). Čo ultimátna dvojkombinácia vulkán/ľadvina, na ktorých padlo neskutočných 55 sedmičiek a lámal sa chlieb? Pevné údery na vulkáne predviedla hneď trojica - Erika Chikánová, Juraj Palovič, Rado Struhár (1.167), ľadvinu si pre zmenu úplne sprivatizoval Ivan Buš a urobil si z nej esovku (absolútny základ víťazného úspechu). Porozumenie s dvojoknom našiel Rado Ledník (1.500), najmenšie problémy s falšovaním na bočnom okne mala opäť Erika Chikánová (1.167), uhol si len tak medzi rečou vyesovala Aďa Feješová.

To však nie je všetko, druhá polovica má takisto svojich víťazov. Streďák si bratsky podelili Ivan Buš a Laci Trnka (1.167). Na schránke nič nenechal na náhodu René "Šimo" Šimanský (1.500). Na najzradnejšej dráhe ihriska - trezor - si pochvalu odnášajú Ivan Buš, Laco Ištván a Maroš "Mako" Jágerský (1.833). Najdlhšia dráha, priečky, dala vyniknúť Lukášovi Barylíkovi (1.833) a len tak medzi nami spomeniem, že Feri Drgoň na nej zapísal dve esá, čo je vzhľadom na fakt, že celkovo ich tu padlo iba 13 hodné vypichnutia. Nemenované dráhy dopadli ako dopadli - veď si pozrite v priloženej štatistickej matici dráhových priemerov a nezabudnite, že strašiť by Vás mali hlavne červené polia ;)

PS: Absencia číselného označenia na ružbachských "ligových" dráhach je hodná pokarhania (duchaprítomnosť Fera Drgoňa zapezpečila ich existenciu aspoň počas nedele).

Štatistika tímov v Ružbachoch

Ružbachy priniesli tento rok jeden zaujímavý trend. Sklenky boli na dráhach v doposiaľ nevídanom nasadení. Aký bol ich vplyv na výslednú štatistiku síce neviem, ale jedno je isté, hru obohatili (aj keď klasika je klasika ;). Pohľad na čísla, ktoré vzišli z hry hráčov nasadených za jednotlivé tímy, je opäť zaujímavý a odhaľuje niekoľko poznatkov. Niektoré povzbudia, iné nie.

Samozrejme, prievidzský manšaft si odniesol najviac dráh (5). S absolútnym prehľadom dominovali hlavne na dráhe gentleman, kde priemer 1.389 možno označiť za mimoriadne kvalitný. Ešte väčší náskok na konkurenciu však získali na vulkáne - opäť výborné číslo 1.694, čo je takmer 0.5 úderu pred Bratislavou a Breznom. Ruže im však nekvitli na dráhe 1 - okno. Bratislave patrí zradná ľadvina (2.417), jemné odskočenie od ostatných zaznamenala na dvojokne (2.083) a kasičke (2.389) a najviac sa priblížila k celooddielovej esovke na bočnej jamke - tesne 1.028. Brezno malo kvalitný štart a stred - okno 1.639 a uhol 1.722 patria im. Záver naopak hojil rany Košičanom - holubník s prehľadom uhrali na 1.194, keď niekoľko dráh späť potrápili ruky a psychiku na ladvine (2.972). Trnavským klubom sa tentokrát príliš nedarilo, takže vyzdvihnúť možno snáď iba dráhy druhej polovice trnavskej adary - slušná schránka, trezor, úžina a priečky, ale výbuch na holubníku. Naďalej však platí rovnica deklarujúca silu 1.MTGC Prievidza a GK Bratislava na filci a ADARy Trnava na eternite. Zmení to Dubnica?

BUŠidó "vybúšil" víťazstvo

Príjemné neskoro-letné počasie, pofukujúci vietor, nádherná príroda a 46 hráčov na filci v Ružbachoch. To boli základné predpoklady 2. ligového kola. K tým ďalším by som hneď v úvode pridal technicky zaujímavé ihrisko, nedostatok lavičiek a prakticky absencia úkrytu pred slnkom priamo v areály (jeden síce bol, ale to je málo), ale nebudem tu kritizovať (zdá sa, že u nových ihrísk je to viac menej očakávaná vec) a radšej pristúpim k zhodnoteniu samotného priebehu turnaja.

Do súťaženia sa zapojilo už štandardných 6 tímov, aj keď GK Trnava postavila iba štyroch hráčov, čo ju prakticky postavilo do role štatistu a ADARA Trnava nastúpila v značne obmenenej podobe. Už po druhom kole sa vykryštalizoval boj o prvú pozíciu a tie ostatné. A treba povedať, že boj to bol mimoriadne napínavý, s výmenami poradia a rozhodujúcim verdiktom až v samom závere (čakalo sa až na poslednú dráhu a posledného hráča). Postarali sa oň tímy z Prievidze a Bratislavy so šťastnejším koncom pre úradujúceho majstra. Rozdiel 2 údery je veľavravný.

Tretie miesto si uchmatlo Brezno pred Košicami, piata skončila trnavská ADARA, ktorá doplatila na ne-gradáciu výkonu a napokon šiesta osekaná GK Trnava. Oplatí sa vyzdvihnúť finiš MTGK Brezno, ktoré v piatom kole zahralo 157, čo predstavuje priemer 31.4 úderu (len pre porovnanie absolútny víťaz v jednotlivcoch hral 32.17), a zabezpečilo si pódiovú priečku.
Po druhom kole sa tak na špici ligovej tabuľky pohodlne usadilo družstvo 1.MTGC Prievidza, za ním to však vrie, o čo sa starajú adaráci, brezňanci a blaváci.

Kategória jednotlivcov je v kontexte tohto blogu určite potešujúca. Nech sa páči. Absolútny víťaz - vysmiaty Ivan Buš po gurmánskom výkone hodného minigolfového šéfkuchára, tretí Kubo Kalník, ktorý tlačil až do samého záveru. Medzi nich sa vtlačil hráč GK Trnava Ján "Bianco" Tolarovič, ktorý nenápadne v závere takmer pečatil triumf. Ešte telegraficky víťazi jednotlivých kategórií:

muži - Ivan Buš (193)
ženy - Erika Chikánová (212)
seniori - Ľuboš Andrássy (209)
juniori - Lukáš Barylík (197)
juniorky - Sára Vestenická (228)

Len ako návnadu na nadchádzajúce analýzy, ktoré sa mi snaď podarí spracovať cez víkend, ponúkam malú štatistickú pralinku. Dráha smrti. Ružbachy jednoznačné riešenie nepriniesli, keďže o tento primát sa takmer podelili dve, ale predsa len o pár úderov zvíťazila očakávaná - Ľadvina (priama dráha s naklonenou rovinou), pri druhej sa dá hovoriť o výsledku mierneho podcenenia - Trezor, priemer okolo 3 údery!

PS: Výsledková listina...

Vyhodnotenie ankety IV

Celé prázdniny existovala možnosť vyjadriť sa k tomu, ktorý minigolfový povrch je ten najzaujímavejší. Samozrejme, každý má svoje čaro, nezastupiteľnú úlohu a jeho absencia by bola na škodu (aj keď absencia open systémov v SR je faktom, no nijako znepokojujúcim). Čas letí ako hrom a tak v prvý školský deň a presne 4 dni pred ďalším ligovým kolom (po reprezentačnej prestávke) môžem vyhlásiť výsledky.

Prakticky bolo možné výsledok predpovedať už v predstihu. Ale pekne po poriadku. Zapojilo sa 44 osôb. Absolútna väčšina sa naklonila na stranu filcu (65%). Je to logické, keďže ide na Slovensku o novinku, areál v Prievidzi, ktorý disponuje práve filcovým ihriskom patrí k najpríťažlivejším, no a pravdepodobne najväčšia hráčska základňa je práve z tohto mesta, čiže istá náklonnosť určite zafungovala. Treba však objektívne uznať, že filcové ihrisko je obrovskou výzvou a kvalitatívne parametre hráča môže len posunúť pozitívnym smerom.


Druhé miesto patrí betónu (22%). Opätovne podotýkam - škoda, že západ SR nedisponuje, povedzme, kombináciou práve betónu s eternitom, existencia "betónu" v Košiciach určite nie je postačujúca (ak viete o inom betónovom ihrisku v dobrom stave, ktoré je u nás, dajte vedieť). Až tretí skončil povrch, ktorý tvorí kostru minigolfovej ligy - eternit (6%). Je to nízke číslo a určite súvisí práve s chuťou vyskúšať niečo iné (spomínaný filc). No a na chvoste je open system resp. adventure golf, ktorý je stále v týchto zemepisných šírkach exotickým artiklom.


Citeľná preferencia filcu v súčasnej dobe podporuje myšlienku, že 1-2 ligové kolá by mali byť venované práve tomuto povrchu každoročne, čo sa aj koniec koncov deje, čiže v tomto ohľade sú veci v poriadku. Bonusom by určite boli ďalšie areály, ale to už sme pri financiách...

Jedna anketa končí, druhá začína. Tentokrát sa pozrieme na zuby KO systémom, ktoré sa pomaly, ale isto udomácnili na medzinárodných turnajoch. Lákajú Vás, alebo Vás nechávajú úplne chladnými? Existujú výhody, ale aj negatíva... nakoniec, veď sa vyjadite sami.

Nová otázka : "Chceli by ste hrať na slovenských turnajoch systémom KO?"

Užite si Tampere z tepla domova

Je príjemné zistiť, že po svete sa pohybuje celkom pekné množstvo minigolfových nadšencov so zápalom urobiť minigolf atraktívnejším, pomôcť jeho propagacií alebo jednoducho poskytnúť servis iným minigolfistom. Vynikajúcim počinom je v tejto oblasti jednoznačne fínsky portál www.minigolf2008.com (banner nájdete aj na konci príspevku), kde možno nájsť množstvo kvalitných informácií (neohraničených iba na teritórium fínska), pričom pravidelná aktualizácia je samozrejmosťou.

Stránka bude zároveň zastrešovať nadchádzajúci Európsky šampionát v Tampere (Slovensko sa tentokrát nezúčastňuje). Predpokladám, že sa nenájde veľa ľudí, ktorí by sa vybrali na sever pozrieť si jednotlivé súťaže osobne a preto upozorňujem na možnosť sledovania top-minigolfu cez inernet. Organizačný tím sa vytiahol a plánuje nasadiť 6-7 kamier, ktoré budú zavesené v štvormetrovej výške. S postupom súťaže možno očákavať aj zlepšenie kvality snímania a väčší detail na tých najlepších. V súčasnosti fungujú tri web-kamery (24 hodín denne), takže do tréningového diania môžete kedykoľvek nahliadnuť už teraz aj vy. WEBKAMERY

V Budapešti ruže nekvitli

Aj napriek faktu, že na majstrovstvách ešte v sobotu prebiehajú finalové play-off jednotlivcov, už dnes môžme výsledkovo zhodnotiť pôsobenie našich mládežníkov (na podrobnejšiu analýzu si netrúfam, keďže som nebol prítomný a hru som nevidel). V tímovej súťaži juniorov chlapcov slovenskí zástupcovia nakoniec klesli na konečné 9. miesto (1554), keď za sebou nechali iba domácich maďarov (1681). Strata na 8.miesto Fínska činila iba 12 úderov, no zaujímavé je, že 5. miesto bolo vzdialené o 33 úderov, čo pri ôsmich kolách robí približne 4 údery na jedno kolo. Nič hrozivé (horšie by dopadlo zrovnanie so svetovou špičkou).

Zaujímavý je pohľad na štatistiku jendotlivých povrchov. Hralo sa kombi systémom filc-eternit a treba jednoznačne povedať, že sme pohoreli hlavne na eternite (priemer 28.29, 2. najhorší), kde sme na konkurenciu výrazne stratili. Filc naopak nedopadol tak zle - 7. najlepší priemer 36.46, pričom povedzme piati najlepší výkon bol na hranici 35.83.

Vyzdvihnúť, či odsúdiť niečí výkon nie je v podstate možné, kedže chlapci boli výkonovo pri sebe veľmi blízko (rozpätie 18 úderov), ale keď už by som mal niekoho spomenuť, tak je to Daniel Kravianský. Bol to pre neho prvý medzinárodný turnaj a dlho bojoval o možnosť pozrieť sa do finále. Najlepší nakoniec skončil Oliver Kažimír (41. miesto). V dievčatách sme mali len jednu zástupkyňu, Sára Vestenická obsadila konečné 22. miesto.

V top 32 zatiaľ nikto

Majstrovstvá sveta juniorov sú rozbehnuté a po dvoch hracích dňoch možno začať pomaly hodnotiť priebeh, prípadne pouvažovať na reálnymi šancami či už tímu alebo jednotlivcov. Slovenský manšaft sa po odohratých šiestych kolách (z ôsmich) nachádza na 9. mieste, pričom momentálne vidím reálne šancu zaútočiť maximálne na 7./8. pozíciu fínov resp. dánov. Strata nie je taká obrovská (10 úderov na Fínsko, 19 úderov na Dánsko).

V jednotlivcoch sa nikto neukázal byť výraznejším lídrom tímu, ktorý by prehováral do vrchných priečok celkového poradia a výraznejšie odskočil tímových spoluhráčom. Najvyššie z našich je mierne prekvapujúco Daniel Kravianský (aj keď jeho výkonostný rast začína byť čoraz viac zaujímavejší) tesne prenasledovaný Oliverom Kažimírom. Bude zaujímavé sledovať, či sa niektorému z našich podarí pretlačiť do finálovej 32. Vývoj vzťahu k tzv. cutu v jednotlivých kolách ukazujú nasledujúce grafy (prvý relatívne, druhý absolútne). Ešte dodávam, že v ketegórii junioriek sa Sára Vestenická nachádza na pozícii 22 (29 hráčok).

Tak čo budeme mať finalistu? A kto by to mohol byť?
24.-28.8.