Zaujímavosti z minigolfového sveta

Čo tu máme na pretras dnes? Minigolfový kolotoč sa neustále točí (aj keď zatiaľ viac menej v tempe ruského kola) a prináša celkom zaujímavé informácie, ktoré sa oplatí spomenúť. Aktívni internetoví hľadači už určite o niektorých sú informovaní, pre tých ostatných je tento článok.

Nie je to tak dávno, čo som v pravej novinkovej lište spomínal o minigolfovom semínari, ktorý sa uskutočnil na Cypre prevážne pre cyperských a tureckých nadšencov. Dnes tu máme ďalšiu pozitívnu informáciu z regiónu o novo postavenom minigolfovom areáli v tureckom meste Bursa. Ide vôbec o prvé ihrisko (eternit), ktoré je oficiálne schválené Svetovou minigolfovou federáciou a teda pripravené hostiť aj medzinárodné turnaje. Pri ihrisku sa nachádza reštaurácia s kapacitou 150 miest, lokácia podľa fotiek vyzerá viac ako príjemne, takže z hľadiska základnej infraštruktúry možno vysloviť spokojnosť. Zdá sa, že tureckí predstavitelia nenechávajú nič na náhodu a ihneď po otvorení bol zorganizovaný tréningovo-edukačný program (vedený fínskym profesionálom Pasi Ahom), ktorého jednoznačnou snahou bola popularizácia minigolfu. Opäť raz propagačný prístup, ktorý plne podporujem.



Veci sa však nedejú len pod holým nebom, ale aj útrobách počítačov. Svetová minigolfová federácia (WMF) spustila tento týždeň akúsi podstránku svojej hlavnej stránky, ktorej hlavnou náplňou bude prinášať minigolfové novinky a informácie priamo súvisiace s činnosťou federácie. To znamená, že možno očakávať prevážne informácie vzťahujúce sa k medzinárodným šampionátom, dotýkajúce sa zmien, či úprav rôznych pravidiel, prípadne zmienky o aktivitách priamo podporovaných WMF (ako napr. hore spomenuté otvorenie ihriska v Burse). Stránku si môžete pozrieť kliknutím na obrázok.

Keď už hovoríme o internetových novinkách, portál minigolfnews.com vyšiel s výzvou, ktorej cieľom je osloviť potenciálnych reportérov z viacerých minigofových krajín, vrátane Slovenska. Zámer rozšíriť geografickú pôsobnosť portálu a za pomocou osôb fungujúcich v tom ktorom regióne prinášať novinky o aktuálnom dianí (prevážne turnajoch) je badateľný. Podmienkou je štandardná schopnosť komunikácie v angličtine a napojenie na minigofové dianie v krajine. Priznám sa, že som sám nad touto možnosťou uvažoval, avšak pomerne veľká časová vyťaženosť, vedenie tohto blogu + dodatočné nasadenie potrebné na spracovávanie výsledkov a štatistík počas turnajoch počas sezóny ma skôr odrádzajú, takže ak sa nájde niekto, kto by bol ochotný a schopný pripravovať malé reporty z turnajov v anglickom jazyku, budem len rád.

Prvý tréning

Aby som neostal len za hranicami našej republiky, spomeniem aj jednu milú udalosť. 28. marca sa aj vďaka oveľa priateľskejšiemu počasiu uskutočnil prvý regulárny tohtoročný tréning v areáli GK Bratislava. Dráhy vyzerajú byť po zimnom spánku v dobrej forme (u hráčov je to na diskusiu;), došlo ku kultivácii okolia a konštatovanie, že sa zišlo 6 členov klubu, ktorí sa nevedeli dočkať možnosti "zabúchať" si pod holým nebom, je pred nadchádzajúcou sezónou povzbudzujúce. Obrázok Vám dokáže, že sa diali divy...


PS: Na pravú lištu som pre ľahšiu dostupnosť pridal odkaz na termínovú listinu.

Vyhodnotenie ankety IX

Jar 2009 píše prvé dni svojej histórie a už o pár dní nás čaká posun na letný čas, dva nezlomné znaky, že je čas vyleštiť minigolfové palice, spočítať a pretriediť loptičky a pomaly, ale isto sa naladiť na úvodnú fázu tréningového procesu pod holým nebom. Samozrejme, nie vždy to ide po zimnej prestávke hladko a okamžite. Z vlastnej skúsenosti viem, že také kolové výsledky, ktoré v strede sezóny na domácom ihrisku iritujú, naopak počas prvých tréningových stretnutí nechávajú hlavu pomerne chladnú. Veď načo sa hneď nechať rozhodiť?
Ruky si postupne spomínajú na záver minulej sezóny a kým si spomenú definitívne, stačí opakované hranie vytypovaných kľúčových dráh, ktoré sú po stránke technickej náročnosti najzodpovednejšie (okno, blesk, priečky...). Nazval by som to kalibráciou úderu. Úder sa spresní a povedzme po 2-3 týždňoch možno opäť spustiť tempovú degustáciu a podobné kulinárske špeciality. Každoročne si ich minigolfová kuchyňa pripravuje niekoľko, je len na každom hráčovi akú kombináciu zvolí...

Ako drobný predkrm ponúkam vyhodnotenie zatiaľ poslednej ankety mapujúcej práve vzťah našich hráčov k tréningovému procesu. Neviem čím to je, ale na otázku si trúflo zahlasovať iba 17 poctivcov, čo je v porovnaní s radikálnejšími otázkami, ktoré sa tu objavili značne menšia štatistická vzorka, ale dobre, budem pracovať s tým čo je k dispozícii a do budúcnosti dúfam, že sa opäť vyjadrí aspoň 30 jednotlivcov, inak zostrím marketingovú kampaň na bratislavský blog ;)

Našli sa dvaja ortodoxní minigolfisti, ktorí pravdepodobne na ihriskách aj prespávajú, teraz už len zistiť ktorí to boli (tajne sa mi prihláste buď na email, alebo počas turnajov, celkom ma to zaujíma). Ku skalným možno počítať aj početnú skupinku 6 hlasov trénujúcich 3-4x do týždňa. Ideálne by bolo keby mal podobný vzťah a možnosti každý minigolfista, avšak život nie je iba hra a pracovné, či iné povinnosti niektorým zamedzujú tento cieľ naplniť. Medzi nich sa radím aj ja. Hlásim sa k štyrom, ktorí zvolili odpoveď 2x týždenne. Stále nie zlý prístup. Horšie už je to ďalej. Tam už možno hovoriť o borcoch so skúsenosťami, magickými rukami, kopou šťastia na turnajoch alebo jednoducho o "lenivcoch", pochválilo sa ich 5, z toho dvaja sa otvorene spoliehajú na minigolfovú pamäť rúk.

(minigolfové foto roku 2008)

Netreba zabúdať, že tréning je alfou a omegou minigolfového úspechu. Zároveň ponúka priestor pre športovú konfrontáciu v rámci oddielu, či jednoducho umožňuje zhromažďovanie členov a vytváranie tímového ducha. Ale posuňme sa ďalej, anketový tréning je za nami, zaostrime pozornosť na minigolfové loptičky. Sem-tam sa tu o nich píše, tak prečo ich nešupnúť aj do ankety. Vyjadrite sa, koľko nových si v priemere zadovážite počas jedného roka resp. koľko ste ich ochotných za sezónu dokúpiť.

Nová otázka: Koľko minigolfových loptičiek si v priemere kúpite za jeden rok?

PS: Do článku som vložil "fotku roku 2008" podľa hlasovania na portáli minigolfnews.com. V prípade, že aj vy disponujete podobnou chuťovkou, alebo niečím minigolfovo originálnym/vtipným, pošlite mi na email a na konci roka môžem spustiť podobnú súťaž aj u nás. Ja nejaké fotky v mojej súkromnej zbierke určite nájdem a verím, že neostanem sám.

Kincsem Kupa so slovenskou účasťou?

Jazdecký park Kincsem (oblasť Tápiószentmárton) sa nachádza asi 60km od Budapešti a je opradený slávnou legendou o koňskej šampiónke, ktorá bola vychovaná práve na tomto území a za svoju kariéru vyhrala všetkých 54 závodov, ktorých sa zúčastnila. Na znak úcty bol park pomenovaný práve podľa nej. Pre nás minigolfistov je tento turistický kút sveta zaujímavý existenciou minigolfovej zóny zasadenej do skutočne nádherného prostredia. Súčasť tvorí štandardné eternitové ihrisko oddelené od filcových dráh, skonštruovaných známou firmou NIFO, jazierkom s malým vodopádom.

Práve tu by sa mal už čoskoro konať vopred avizovaný priateľský turnaj pod názvom Kincsem Kupa. Termín bol stanovený na 2-3. mája 2009, čo by v prípade našej účasti znamenalo ostrú predsezónnu previerku, keďže liga štartuje hneď o týždeň neskôr. Hodnotiť sa budú jednak štvorčlenné mančafty ako aj jednotlivci (podľa kategórií). Štartovné bolo stanovené u dospelých na 16EUR, mládežníci si môžu pripraviť 13EUR - poplatok zahŕňa aj trénink v piatok 1. mája a sobotňajšiu večeru. Protihodnotou je možnosť bojovať o minimálne 20 pohárov a ďalšie ceny.

Lokácia nie je z hľadiska minigolfovej mapy žiadnou neznámou. V roku 2005 sa tu uskutočnili dva seniorské šampionáty, pričom na majstrovstvách Európy seniorov sa zúčastnili aj slovenskí zástupcovia (Ledník, Eiben, Močiarik, Vrchovinský, Meszáros, Švejda). V konkurencii desiatich štátov síce bank nerozbili (umiestnili sa 9.), avšak vtedajší člen tímu, špecialista na maďarskú salámu a minigolfové ihriská všetkého druhu, bratislavčan Rado Ledník prešiel úvodnou fázou a postúpil medzi finálových 35 dobyvateľov seniorskej trofeje. V našich podmienkach to určite možno považovať za úspech.

Takže, ak náhodou na začiatku mája v parku Kincsem narazíte na Rada, nehádajte sa s ním, neprovokujte ho, ale pozorne počúvajte, pretože by jeho rady mohli byť užitočné a možno aj pomohli zahrať priemer pod 30 (kombi filc-eternit), čo na základe zistených výsledkov považujem za celkom objektívnu mierku kvality.

Fúzovaný MOS systém

Skôr než prejdem k jadru tejto novinky, patrilo by sa pre neznalých veci stručne vysvetliť, čo to vlastne ten MOS je (skratka z Minigolf Open Standard). Ide o jeden z minigolfových podsystémov preferovaný predovšetkým v USA. Hrá sa na umelej tráve, dráhy sú veľmi rozmanité (šírka a dĺžka dráh značne kolíše) a ich charakter len z ďaleka pripomína štandardný normovaný minigolf aký poznáme v Európe (eternit/betón/filc). Klasický MOS (označovaný aj ako adventure golf) skôr zapadá do škatuľky miniatúrnej verzie veľkého golfu. Samozrejme, hrá sa iba s putterom a loptička je golfová. Mantinely sa využívajú minimálne (často tvorené malými, asi 15-20cm širokými tehličkami), keďže odraz je, v porovnaní s ostatnými minigolfovými systémami, len minimálne kontrolovateľný. Viac sa hráči sústredia na vlastnosti terénu dráhy a správne tempo. Bláznivou formou, a to doslovne, (veď to má aj v názve) je crazy golf ako súčasť MOS. Tu sa hranice fantázie výrazne posúvajú a konštruktérom ihrísk nekladú žiadne medze, preto prekážky vo forme sopiek, mlynov, rôznych zvierat a pod. nie sú výnimkou. (ukážky minigolfových povrchov z kategórie MOS).

Tak a po trošku dlhšom entrée, zaujímavosť zo severného Fínska. Tamojší konštruktér minigolfových ihrísk sa nechal pri svojej novej zákazke inšpirovať práve MOS systémom, avšak do modelu ihriska zakomponoval značne hybridný prvok. Ide totiž o mix MOS vizuálu zmiešaný s náročnosťou švédskeho filcu označený ako Fusion MOS. Bŕŕŕ. Aj vás oblial pot? Hrubú konštrukciu jednej z dráh si môžete prezrieť v obrázkovej sekcii článku. Je vytvorená z dreva, bez možnosti využíť aktívnu podporu mantinelov, pričom podklad bude kobercového charakteru. Loptička by mala byť pri kombinácii pozitívnych faktorov hrateľná do jamky na prvý pokus. Tomuto hovorím skutočné minigolfové dobrodružstvo. Ale... kreativitu výrobcu treba oceniť, a tak udeľujem tomuto pokusu titul minigolfová zaujímavosť mesiaca (nie, to nie je žiadna nová rubrika ;).

Pokonferenčný magurský turnaj v číslach

O detailoch konferencie a momentoch magurského turnaja som sa vyrozprával včera, dnes prichádza opäť raz na rad nezlomná a podmanivá priateľka štatistika. Tá zavrtela bokmi v podobnom rytme ako na konci predchádzajúceho roku. Najväčšou výzvou tak do najbližšej zimy ostáva magurské šikmé okno. Síce došlo k miernemu zlepšeniu priemeru na 2.063 (padli tu 3 sedmičky), ale stále to nestačí na druhý bolehlav - segmenty (priemer 1.938, celkovo iba 35 es). Porovnanie s decembrovou seansou hovorí, že priemer hráčov TOP20 sa upravil z 17.344 na 17.106. Najviac k tejto korekcii prispel labyrint (posun z 1.563 na 1.363), naopak ľadvina sa akosi vymkla spod kontroly (z 1.638 na 1.719).

Pred tým než vyzdvihnem niektoré spomenutiahodné výkony na vybraných dráhach, dovoľte vetičku-dve k takisto zaujímavých štatistickým dátam. Najviac si pri ese mohli zakričať trnavskí borci Šimanský a Derzsi, ktorí pokorili až 71.59% dráh. Skutočne fantastické číslo. Čo hovorí pohľad na chybovosť (3-7 úderov na dráhe)? Vynára sa jedno meno, ktorému okamžite dávam titul najstabilnejšieho hráča Magura open 2008/09. Posúďte sami. December 2008, najnižšia chybovosť zo všetkých na úrovni 3.41%. Február 2009, opäť najlepší zo všetkých, no tento krát za uctyhodných 2.27%. To bola prosím jedna štvorka a jedna trojka, zvyšok esá alebo dvojky. A kto že to je? Schválne , tipnite si (pre zábavu dávam správnu odpoveď na záver článku).

Poďme ale už k tradičným víťazom jednotlivých dráh (dráhy, kde dosiahla najlepší priemer skupina hráčov vynechávam). Turnaj je turnaj, a aj keď niekto neuspeje, neznamená to, že sa nemôže stať majstrom tej ktorej dráhy. Hneď na pyramídach si to vyskúšala dvojica Lukáš Barylík a Laco Ištván (obaja ich vyesovali). Minule som vychválil Rada Ledníka ako segmentového kráľa, tento krát sa musím skloniť pred Ľubom Andrássym (1.500). Ľuboš nie je jediný Žilinčan, ktorý holduje minigolfovému remeslu. Ivan Švejda má zrejme patent na loping. Minule patril k najlepším, no a podarilo sa opäť - spolu s Lacom Derzsim zahrali priemer 1.250.
Patentový úrad asi navštívil aj Marcel Korinek, pretože jeho bilancia na okne svedčí o fakte, že nie on sa trasie pred ním, ale skôr naopak, okno pred Marcelom (1.500). Prúdom povedal "Adieu" René Šimanský a zapísal si 1.125. Na uhle nemienil tráviť večnosť Pavol Vrchovinský (1.000) a blesk nebol dostatočnou optickou ilúziou pre "Šima"(čistá bilancia je na tejto dráhe určite impozantná).

A miesto bodky pridávam záber na jedného bratislavského hráča pohľadom Ivana Buša a pripomínam všetkým hráčom, že jar sa blíži a minigolfové tréningy pod holým nebom tiež...

(správna odpoveď z textu je predsa Marcel Korinek!!!)

Termínová listina pre rok 2009

Malý komentár k termínovke. Pôvodne bola v návrhu zaradená Žilina na koniec septembra (3. kolo nového ligového ročníka), ale po dohode došlo k jej nahradeniu Dubnicou s tým, že so žilinským turnajom sa bude počítať v jarnej časti ligového ročníka 2009/10. V priebehu roka 2009 má v Žiline prebehnúť rekonštrukcia zameraná na podložie a povrch minigolfového areálu, čo určite prispeje k zlepšeniu komfortu pre samotných hráčov.

Okrem dole uvedených turnajov sa diskutuje o možnosti organizácie dvoch priateľských medzinárodných podujatí s účasťou okolitých krajín (Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko...). Predbežné termíny sú prvý májový resp. prvý júnový víkend a lokácie Budapešť(?) a Prievidza. O bližších informáciách budem určite informovať aj na stránkach nášho blogu.

Pri pohľade na medzinárodné turnaje je zrejmé, že betónový povrch je základným pilierom (kalendár podujatí na roky 2010 a 2011 to len dokazuje) a jeho "zvládnutie" je kľúčom k úspechu!

Rozpis turnajov
dátum.TURNAJ
2.-3.5."Kincsem Kupa" Tápiószentmárton HUN (filc+eternit) open turnaj
9.-10.5.Trnava 4.kolo (eternit)
23.-24.5.Classic Košice 5.kolo (betón)
30.-31.5.Nations Cup Waldshut/Lamego GER/POR
6.-7.6.Prievidzský pohár (filc) open turnaj
20.-21.6.Prievidza 6.kolo (filc)
4.-5.7.Brezno 7.kolo (eternit)
25.-26.7.MSR Bratislava + finále ligy (eternit)

-----------------------------------------
5.-8.8.ME Juniorov Waldshut GER (betón+eternit)
5.-8.8.ME Seniorov Lamego POR (betón+eternit)
19.-22.8.World Championship Odense DEN (filc+eternit)
5.-6.9.Vyšné Ružbachy 1.kolo (filc)
12.-13.9.Prievidza 2.kolo (eternit)
26.-27.9.Dubnica 3.kolo (eternit)
1.-3.10.Pohár majstrov Vaduz LIE (betón)

Turnaj? Konferencia? Oboje...

Asi by som sa opakoval, keby som napísal, že na Magure sa opäť raz zišli minigolfoví nadšenci, aby si pomerali sily (vlastne som tak teraz aj urobil;). Začnem preto netradične od konca. Posielam vďaku ľudom, ktorí stáli za organizáciou jednak turnaja odohraného minulý víkend, ako aj turnaja pomikulášskeho. Oba termíny umožnili vidieť kolegov minigolfistov z iných oddielov a čo je podstatné, ponúkli priestor na zimný tréning, či overenie momentálnej formy (pravdu povediac predstava siedmych mesiacov bez akéhokoľvek minigolfového turnaja vyznieva desivo).

V tomto duchu mi príde celkom zaujímavé porozmýšľať nad návrhom, ktorý som započul od klubového kolegu Marcela Korinka, využiť existenciu jedinej krytej haly, ktorú máme na Slovensku k dispozícii (viď článok) a usporiadať v zimnom období sériu troch turnajov s podtitulom zimná liga. Principiálne by sa veľa vecí nezmenilo oproti súčasným tradičným 2 zimným turnajom. Jeden by sa pridal, štruktúra by ostala pravdepodobne zachovaná. Iba by sa po odohraní troch turnajov vyhlásili celkové výsledky jednotlivcov. Samozrejme hala je kapacitne obmedzená (môj odhad je cca. 30 ľudí, aby nedochádzalo k príliš dlhým pauzám medzi kolami), takže v prípade zvýšeného záujmu by sa muselo pristúpiť na selektívne kritériá.

Poďme sa ale bližšie pozrieť na udalosti 9. víkendu minigolfového roku 2009. Uskutočnila sa očakávaná konferencia, ktorá z môjho pohľadu priniesla konštruktívnu debatu a pre náš šport pozitívne (a vopred avizované) výsledky. V skratke - liga sa bude hrať podobne ako doteraz počas víkendov, v sobotu a nedeľu (celkovo 8 pre rok 2009), pričom ale každý deň bude predstavovať jedno ligové kolo (počet okruhov 4-eternit, 3-filc, betón). Určite podpora pre začínajúcich, či nepravidelných hráčov. Súťaž jednotlivcov a klubov bude prebiehať súčasne, čím sa jednoznačne posiluje význam individuálnych výkonov. Začiatky hracích dní budú štandardne v sobotu o 12.00 a v nedeľu o 9.00. Je tým pádom na jednotlivých kluboch/hráčoch, či prídu na tréning už v piatok, alebo iba v sobotu. Vytvoril sa tým priestor na voľbu (samozrejme niektoré turnaje budú z geografického hľadiska nutne vyžadovať piatkový príchod/tréning).

Dominantné postavenie získali Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa ako jediné budú hrať v súťaži jednotlivcov ako dvojdňový turnaj (sobota - ligové kolo klubov, súťaž jednotlivcov, nedeľa - pokračovanie súťaže jednotlivcov a boj o majstrov SR). Posilnila sa funkcia hlavného rozhodcu, ktorý bude mať za úlohu po turnaji odovzdať vyplnený zápis hodnotiaci priebeh turnaja, kvalitu ihriska, prípadne zaznamenávajúci tresty hráčov (pozor, bude sa viesť evidencia).

Z hľadiska účasti slovenskej reprezentácie na medzinárodnom fóre sa ako pravdepodobné javia turnaje hrané v auguste - ME juniorov Waldshut, MS mužov Odense. Keď už sme pri turnajoch všetkých určite zaujíma schválená termínová listina pre rok 2009. Pre bližšie informácie si stačí kliknúť na následovných link


Dosť bolo ale športovo technických informácií. Po konferencii prebehol turnaj a určite sa oplatí vyzdvihnúť niektoré jeho momenty. Podobne ako v decembri, aj tento krát sa zišla celkom početná hráčska ekipa v počte 27 ľudí, aby rozpálila dráhy do červena. Hralo sa osem okruhov a boj o čelné pozície bol veľmi vyrovnaný až dokonca. Veď čelná deviatka hráčov sa zmestila do ôsmych úderov (odstup ostatných bol už markantnejší).
Už štart turnaja mal raketové tempo, keď hneď v prvom kole bratislavský Kubo Kalník zahral 12, čo bolo v konečnom účtovaní najlepšie kolo. Kvalitnú hru prezentoval počas celého turnaja prievidzský náčelník - Tibor Meszáros, ktorý sa už už chystal oskalpovať nepriateľské bledé tváre, avšak v poslednom kole poľavil a nakoniec z toho bolo "iba" delené 6. miesto (priemer 15.88). Triumf tak pripadol suverénnemu René "Šimovi" Šimanskému (15.13), ktorý zlepšil výkon decembrového víťaza o 5 úderov. Za ním sa natlačilo na méte 124 úderov (priemer 15.50) trio Laco Trnka, Laco Ištván, Laco Derzsi. V skratke Laco boys ;) Najlepšieho hráča GK Bratislava získal Marcel Korinek - 5.miesto (15.75).

V súťaži týmov možno hovoriť o víťazstve štýlom štart-cieľ. Dvojica Derzsi/Šimanský nadelila v základnej časti druhému najlepšiemu páru 20 úderov (priemer 15.31) a v KO súbojoch bez mihnutia oka poslala do kúta postupne duo Mjartan/Struhár, Havlík/Korinek a vo finále aj silný záprah z Brezna Ištván/Parák. Hodnotný súboj o tretie miesto napokon získali bratislavčania Havlík/Korinek. Obhajcovia zo Žiliny (Andrássy/Švejda) ostali pred bránami KO, keďže ruky zrejme neposlúchali ako mali.

Na záver možno konštatovať, že toto stretnutie golfistov malo mierne vyššiu úroveň ako v decembri, keď TOP dvadsiatke hráčov stačilo na zdolanie ôsmych kôl 2737 úderov, pričom 3 mesiace nazad to bolo 2775. Ale to už zasahujem do štatistiky a tá bude súčasťou nasledujúceho článku...

PS: Spätná analýza výsledkov z decembra ukázala malé nepresnosti, takže som výsledky upravil a pripojil do článku. Mimochodom, v protokoloch sa vyskytovalo pomerne veľa chýb, čo komplikuje prácu aj mne, pozor na to!

24.-28.8.