Každý týždeň sa objavujú nové informácie vzťahujúce sa k práve odohraným, prebiehajúcim, či chystajúcim sa turnajom s charakteristikou indoorové "nebo li" halové. Pre dôkaz si skočte na http://www.minigolfnews.com/ a pohrabte sa v novinkách. Škoda, že táto informácia má jeden malý háčik. Žiadny halový turnaj nie je organizovaný v slovenskom teritóriu. Čestnou výnimkou u nás stále ostáva iba "limitovaný" 11 jamkový turnaj v prievidzskej Magure (vďaka zaň!). Dôvod? Čisto prozaický - neexistencia štandardného 18 dráhového indoorového ihriska.
Švédi, Nemci, Švajčiari, Fíni, Taliani... a ďalší využívajú existenciu lokálnych minigolfových krytých stánkov na organizáciu zimných turnajov, ktorých veľmi dôležitým cieľom je udržiavanie a ladenie svojej formy pred nadchádzajúcou sezónou. Samozrejme, tréning a športová činnosť nie je jediným light-motívom. Takéto podujatia napomáhajú udržiavať aj spoločenskú stránku veci, veď stretávanie minigolfistov prináša kopec podnetných diskusií a keď už nie je reč rovno o minigolfe určite sa nájde priestor na nejaký ten vtip alebo historku ;)
V neposlednom rade, open turnaje často ponúkajú možnosť aplikovať neštandardné turnajové schémy a tak sú príležitosťou pre hráčov vyskúšať si niečo iné v porovnaní s ligovým konceptom. Takto sa organizujú rôzne maratóny, či súťaže dvojíc-párov, kedy vždy jeden hráč z dvojice hrá a druhý ho v priebehu hry strieda. Iným zaujímavým modelom je napr. rozdelenie hráčov do skupín a hra každého s každým (či už jednokolovo alebo iba na vybraných dráhach). Po základných skupinách následne dochádza ku KO súboju(om) tých, ktorí sa umiestnili po základnej časti najvyššie. Nepochybujem o tom, že možnosti nastavenia open turnajov je oveľa viac.
Ale aby som sa vrátil na začiatok článku. Absencia regulárneho indooru na Slovensku. Určite jedno z bolestivých miest slovenského minigolfu, ktorého liečba by pacientovi priniesla mnoho pozitív - rozšírenie sezóny o zimnú časť, neoddiskutovateľný progres, propagáciu minigolfu. Práve pri tretej zložke by som sa na chvíľu pristavil.
Rozmýšľal som, že ktoré miesto z hľadiska lokalizácie minigolfového ihriska by bolo pre neminigolfistu atraktívne a dospel som k faktu, že obchodno-zábavné centrum. Nech je to akokoľvek zvrátené, mnoho ľudí si navyklo svoj voľný čas tráviť práve tu. Kino, bowling, wellness, biliard, detské kútiky, horolezecké steny. Prečo by medzi výpočtom nemohol byť aj minigolf? Funguje to v západnej Európe, nevidím pádny dôvod prečo by nemalo aj na Slovensku. Záujem verejnosti by podporil životaschopnosť projektu a v konečnom dôsledku by profitovali aktívni minigolfoví hráči. Samozrejme, dostávame sa k financiám. Niekto (či už fyzická alebo právnická osoba) musí vypracovať zámer, dohodnúť podmienky, projekt zafinancovať a riadiť. Všetko plne rešpektujem a netrúfam si niekoho tlačiť do akcie, ale konštatovaniu, že príležitosť existuje mi nikto nezabráni.
Príležitosťou charakterovo príbuznou je v rámci Bratislavy výstavba novej multifunkčnej haly na území mestskej časti Petržalka (Danube Arena). Hala získala územné rozhodnutie, začiatkom tohto roka sa má vykonať tender na dodávateľa stavebnej činnosti, na jar by sa mohlo pristúpiť k prvým stavebným prácam. Celý projekt športového komplexu dopĺňajú parkoviská, reštaurácie a služby, plánovaná je stavba hotela a neskôr aj aquaparku s plavárňou. Fantastický priestor pre vytvorenie minigolfovej arény schopnej konkurovať tým medzinárodným. Pochopiteľne vznikol by zaujímavý rámec pre organizáciu medzinárodných podujatí. Ešte dodám, že výstavbu má riadiť a halu prevádzkovať fínska firma a ako všetci vieme Škandinávci majú k minigolfu vzťah veľmi vrúcny...