Halové víťazstvo a lá Čibik

Tohtoročnú zimnú minigolfovú sezónu možno v kontexte predchádzajúcich rokov hodnotiť ako relatívne bohatú. Okrem tradičných prievidzských turnajov na Magure sa do zápisníkov hráčov dostalo aj nové 18-jamkové ihrisko v Trnave, ktoré po dvoch testovacích open turnajoch do tretice privítalo takmer celú špičku Slovenskej ligy. Ako je to možné? Nuž, prebehli prvé halové Majstrovstvá SR. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo sa dialo a kto šokujúco aj počas zimného „oddychového obdobia“ fungoval na 98-oktánovom palive.

V prvom rade, keďže som si sám trnavské indoorové ihrisko vyskúšal, musím pochváliť usporiadateľa resp. Trnavský golfový klub, že dráhy sú v skvelej kondícii a okrem drobných výnimiek (ku klinom, resp. polohe slimáka mám svoje výhrady a určite nie som sám) poskytujú príležitosť pre kvalitného hráča dostať sa do tranzu a viesť sa na príjemnej hráčskej eufórii. Okná (tie minigolfové) by ste tu hľadali márne. Že škoda? Nemyslím si. Množstvo ihrísk tento nervy drásajúci skvost ponúka, tak prečo by nemohlo byť aj ihrisko, ktoré má svoje srdce umiestnené v inej dráhe. To „staré“ trnavské ho skrýva v trubke. Štatisticky, ale aj technicky najnáročnejšej dráhe (počas halových MSR priemer dosiahol 1.985). Z celkového hľadiska ihrisko jednoznačne vyzýva prinášať zelené cifry (modrá tiež nie je utópia). Obtiažnosť osciluje niekde pod úrovňou stredne ťažké a v rámci slovenských súťaži možno očakávať, že víťaz sa bude pohybovať na úrovni 22.50.

Presne túto cifru sa rozhodol atakovať aj hráč ašpirujúci na pozíciu lídra juniorskej reprezentácie - Miro Čibik (náskok po šiestich kolách pred druhým v poradí – 5 úderov). Neurobil žiadnu výraznú chybu (okrem jednotiek a dvojok by ste v zápise márne hľadali iné cifry) a konkurencii pred ligovým kolom, ktoré sa čoskoro uskutoční na rovnakom mieste, poslal sladký pozdrav: „Som tu a nebudete to mať so mnou ľahké...“. No a ja ako zástupca konkurencie odpovedám: „Konkurencia nespí a je pripravená rozohrať divadlo, po ktorom diváci tlieskajú!“. Či už to bude Juraj Palovič (23.33), René Šimanský (23.50), alebo niekto iný, kto chytí líderskú zástavu, dôležité ostáva, aby to malo šťavu, náboj a aby ligové súboje začali rok 2011 v takom štýle, aký bol k videniu na sklonku toho minulého, vo Veľkom Krtíši.

Halové MSR ponúkli ideálnu príležitosť naladiť sa na ostrú súťaž a ešte aj niečo viac. Súťaž párov, ktorá u nás doposiaľ nemala obdoby. 17 dvojíc, 8 postupujúcich, iba jeden víťazný. Jednoznačný kľúč. Tvrdý, ale férový. Po šiestych kolách sa rozostavili figúrky na šachovnici, ale hneď v prvých vyraďovacích súbojoch padali králi a kráľovné. Až tri najlepšie tandemy po základnej časti nezvládli agresívne rošády a kapitulovali. Naopak psychologickú odolnosť ukázala mazaná dvojica bratislavských ikon Buš - Korinek a 1. majstrovský párový titul si po finálovom odstrelení dua Ištván M. – Csontos (5:1) nechala pre seba. Pre niekoho prekvapujúce, pre mňa nie. Bavíme sa o KO a tam platí úplne iná rovnica. Kde a kedy si ju opäť vyskúšame síce ostáva nateraz tajomstvom, ale jedno je isté. Minigolfová lovecká sezóna dostáva zelenú...

24.-28.8.