Januárový koktail

Pohľad na teplomer v súčasných dňoch výrazne zvyšuje v krvi hladinu minigolfového hormónu a niektorí pacienti, ktorí si zabudli pichnúť účinnú protilátku vyrazili von a uspokojili svoj chtíč po minigolfovom tréningu pod holým nebom. O pár kolegoch z bratislavského klubu viem, u ostatných Slovenských hráčoch by som si tipol, že sa zopár individuí nášlo (keď tak napíšte do komentára, aké to bolo hrať v januári vonku, bez snehu...).

Netreba však zabúdať, že sa stále nachádzame z minigolfového pohľadu v neatraktívnom období a ešte zopár týždňov potrvá, kým sa motor rozbehne na plné obrátky. Dovtedy nás však ešte čaká jedna dôležitá oficiálna udalosť. Konferencia. Minulý rok to nebola, z môjho pohľadu, výrazne konštruktívna diskusia, preto dúfam, že rok 2011 prinesie rozumné myšlienky, návrhy a predovšetkým logické argumenty.
Vyslovene nosnú tému na obzore nevidím, ale zopár okruhov diskusiu ponúka. Účasť na turnajoch WMF (MS vo Švédsku sa javí ako pomerne drahá záležitosť a akýkoľvek reprezentačný tím bude musieť počítať s finančnou spoluúčasťou), dodržiavanie pravidiel na turnajoch, školenie rozhodcov, podpora juniorov (rok 2012 by mohol byť kritický, pretože dvaja reprezentační hráči stratia možnosť reprezentovať v tejto kategórii), formát MSR, trofeje na ligových turnajoch a ďalšie. Rozhodne sa bude živo diskutovať o termínovej listine. Od začiatku prebiehajúcej sezóny fungujú dva slovenské oddiely okrem nášho teritória aj v revíri Českých bratov. V dvoch hierarchicky oddelených súťažiach. Je vysoko pravdepodobné, že záujmom týchto klubov bude podporiť takú výsledkovú listinu, ktorá by nekolidovala s tou Českou (tá je mimochodom už od konca minulého roku k dispozícii). Ak existuje priestor, prečo nie. Za seba dodám, že ak sa nebude v tomto ohľade pozerať na Slovenskú ligovú súťaž ako druhoradú a budú sa rešpektovať určité zaužívané princípy (rotácia lokácií, štandardné hracie mesiace, pravidelnosť súťaží a pod.), nebudem vystupovať ako kritik. Inak som pripravený kontrovať;)

Mimochodom, ak sa bavíme o účasti našich tímov v Čechách a termínovej listine, tak práve na tomto mieste je vhodné použiť výsledky dvoch ankiet, ktoré paralelne prebiehali počas nedávneho obdobia. S myšlienkou tzv. Česko-Slovenskej ligy (dnes už by som skôr volil názov Česká/Moravská liga s nezávislou účasťou Slovenského tímu) sa stotožnila nadpolovičná väčšina (53%). Podobné pocity zrejme vládli aj na zasadnutí výkonného výboru WMF, keďže tento orgán projekt podporil cifrou 500 eur (nie súťažnú časť, ale edukatívnu/inštruktážnu). Druhá anketa zisťovala postoj k počtu ligových kôl. Výsledok? 61% hlasujúcich by zachovalo status quo, 36% dokonca ešte turnajovú porciu obohatilo. Iba jediný človek mal opačný názor. Sumárne konštatovanie? Rešpektovať účasť slovenských manšaftov v ČR, ale nedevalvovať našu ligu.
Poďme ale preč od predkonferenčného meditovania, na túto tému určite ešte niekoľko riadkov obätujem. V informačnom vákuu však môžete zareagovať na novú anketu. Aký najskorší termín štartu jarnej časti ligy by ste podporili?

Pozrime sa telegraficky aj trochu do sveta. WMF zverejnila nové rebríčky a z nich vyplýva, že najvyššie postaveným slovenským mužom je...ale áno, je to on, Kubo Kalník (GK Bratislava) Slovenského dráhového golfu šampión (65. priečka). Titul skokana zaslúžene patrí Petrovi Bubelínymu po lete z 358. na 97. miesto. Slovenským juniorom stále dominuje Oliver Kažimír (24.), ktorý však zaznamenal pád o 9. pozícii. Mužská repre udržala chvost TOP10, juniori padli na miesto s číslom 9. Je to málo? Povedzme skôr, že nič extra, ale slzy roniť netreba.
Zaujímavá anketa sa objavila nedávno na portáli minigolfnews.com. Vyplíva z nej, že najvyššie šance na minigolfový rozvoj v najbližšej budúcnosti sa dávajú Ruskej federácii (40%). Celkom sa s týmto názorom stotožňujem. Rusi uchopili rozvoj a propagáciu minigolfu z tej správnej strany. Na domácom svetovom šampionáte zaznamenali ich juniori úspech. Bude zaujímavé sledovať, či budú schopný preniesť momentum aj do mužských/ženských kategórií.
Chcete si prečítať niečo o nových loptových kúskoch od známeho hráča a disponujete znalosťou nemeckého jazyka? Výborne. Niečo tu pre vás mám. Dirk Czerwek sa stal známy tým, že ich testoval a krátke recenzie zverejňoval prostredníctvom internetu s finálnym verdiktom pre tú ktorú loptu. V nedávnom období po dlhšej pauze opäť niekoľko recenzií publikoval (link). Nie je to vyčerpávajúce, ale poteší. Ja som si napríklad na základe ultimátneho verdiktu "lopta, ktorú musí hráč vlastniť" zadovážil 3D 313. Ale lákajú ma aj Reisingerovské Classic 4 a 5. Takisto vysoko pozitívne ocenené.

Ok. Na teraz by snaď stačilo. Alebo, viete čo. Mám v osobnom archíve jedno minútové video z Pohára Majstrov vo Viedni, ktoré som ešte nikde nezverejnil, tak miesto čítania nejakého sileného záveru čláku sa mrknite naň...

24.-28.8.