Bratislavský štvrtý šampiónsky zárez

Predpokladám, že sa našla početná skupina návštevníkov stránky, ktorí očkom zavadili o extraterestriálny obrázok s podivnými individuami a jedným z nich dokonca zvierajúcim šampiónsky pohár.
Predtým ako sa pustím do zhodnotenia „majstrovského“ víkendu by som rád veci uviedol na pravú mieru. Faktom je, že pod silným vplyvom emócií sme (myslené GK Bratislava) na 2 sekundy nedokázali udržať svoju skutočnú identitu v tajnosti a foto technika bola práve v tom momente na blízku. Bohužiaľ, fotka neprešla včas grafickou korektúrou a mimozemské odhalenie bolo dokonané. Dovoľte mi sa touto cestou za odhalenie skutočnej identity všetkým hráčom (ako aj sebe) ospravedlniť a ako náhradu ponúkam fotku už oficiálnu.

Formalitka by bola za nami a pozrime sa, čo vlastne predchádzalo situácii, kedy šampiónska fotografia vznikla.
Minigolfové majstrovstvá na akejkoľvek úrovni by mali predstavovať špeciálne podujatie, ktorého charakter sa tak trochu vymyká bežnému rámcu. Či už po organizačnej stránke, atmosférou, kvalitou zázemia, ale pochopiteľne predovšetkým samotnou hrou a prístupom jednotlivých hráčov. Dovolím si tvrdiť, že MSR uskutočnené v Brezne sa od štandardného Slovenského ligového turnaja nijako dramaticky (na pár výnimiek) neodlišovali. Či je to dobré, zlé, alebo vlastne úplne jedno, nechám na posúdení každého účastníka podujatia. Ja len z môjho pohľadu skonštatujem, že čím väčšia bude v budúcnosti snaha o maximalizáciu atraktivity a vyprofilovanie podujatia tohto typu v slovenských podmienkach, tým lepšie pre náš šport.

Napísal som síce, že MSR nijako mimoriadne nevybočovali zo zaužívaného ligového rámca, ale priebeh samotného turnaja bol predsa len dostatočne špecifický a korenistý zároveň.
Porovnávať dosiahnuté výsledky s predchádzajúcimi rokmi prakticky nie je možné (TOP10 – 24.99), pretože organizátor sa rozhodol zmeniť dve tradičné tzv. esové dráhy (samozrejme, je to plne v jeho kompetencii) za dráhy náročnejšie, hodné účastníkov majstrovského podujatia. A zdá sa, že to nemal robiť. Prečo? Stačí ak napíšem, že takmer polovica všetkých výsledkov zahraných počas víkendu mala výrazne čierny odtieň? Alebo, že až 26 sedmičkových tragédií prislúchalo hráčom nasadených v lige tímov?

Ihrisko po úvodnej pyramídovej povinnej jazde ponúklo minimum priestoru na vydýchnutie a na oddychovú pasáž sa mohlo rovno zabudnúť. Vytrápili sa skúsení harcovníci, úsmevy mrzli na tvárach talentovaných mladých pušiek a tí, ktorí si prišli pripomenúť (prípadne absolvovať premiéru – toto skutočne nie je správny prístup!) ako chutí liga, ihrisko doslova zomlelo. Právo napísať metodickú príručku však prináleží jednému a to sto percentne. Petrovi Bubelínymu. Turnaj síce zahájil nevýraznou 27-čkou, ale všetko, čo v jeho podaní nesledovalo potom, znesie prísne kritériá kvalitnej hry. 19-21-20-22-23-23-22 . Sedemkolo s priemerom 21.43, celkové MSR za 22.13 a za odmenu titul nového Majstra SR, kráľa Slovenského pohára ako aj víkendového predátora. Pre mňa určite pamätný moment (v rámci tejto sezóny zatiaľ najvýraznejší). Škoda že počasie prekazilo plánované super-finálové kolo. Aspoň by som mal príležitosť z tejto spanilej jazdy urobiť aj nejaký video materiál a zároveň si vychutnať rysujúci sa boj o zvyšné medaily, predovšetkým v mužskej kategórii.
Oplatí sa spomenúť aj hráčov, ktorí ešte ako-tak dokázali rozoznať obrysy chrbtu „Buba“. Pre absolútne druhého „nabúchaného“ Ľuba Zontága išlo asi o 76. turnaj roku (strata 18 úderov – 24.38), tretí Miro Čibik (strata 20 úderov, 24.63) pre zmenu dokázal, že momentálne predstavuje juniorského lídra (existuje reálna šanca, že všetci traja sa stretnú v Stockholme v spoločnom národnom drese).


Majstri SR 2011priemer
muži (25)
Peter Bubelíny22.13
ženy (5)Erika Oršulová
28.63
seniori (13)
Ivan Roemer (medzinárodný)
25.25

Ivan Buš (majster SR)27.13
juniori (7)
Miroslav Čibik
24.63
juniorky (1)
Kristína Páleníková
49.88

Víťazi Slovenského pohára 2010/11body
muži (33)
Peter Bubelíny307b
ženy (5)Veronika Videnová
124b
seniori (15)
Ivan Roemer
251b
juniori (13)
Miroslav Čibik
270b
juniorky (1)
Kristína Páleníková
0b

Niečo však v článku stále absentuje. Chrbtová časť Slovenských minigolfových turnajov a hybný motor hráčskych vášní – liga tímov. Určite dravšia ako rok predtým a testujúca psychickú odolnosť dvoch hlavných rivalov až do Grand Finale. Bronzový post si v konečnom účtovaní zabezpečil tím, ktorý by za určitých okolností mohol reálne pomýšľať aj na boj o titul. Domov dvoch najlepších hráčov v rámci Slovenského pohára - MTGK Brezno (1 sezónne víťazstvo, najlepší výkon 501 úderov).

Hlavná pozornosť sa však upierala na ex-šampióna – tím ADARA Trnava a obhájcu GK Bratislava. Počas sezóny mali oba manšafty svoje vzlety aj pády. Rok začal tvrdým úderom bratislavských, pred vyvrcholením však situáciu na šachovnici pod svoju moc prebrala ADARA Trnava. Motivácie boli vybičované až za zdravú úroveň, vyhrať však mohol iba jeden. Lepší, šťastnejší, krajší? Dohodnime sa, že úspešnejší...
ADARA Trnava šancu nevyužila, pod tlakom jednoznačne zaváhala a s odstupom pripomínajúcim pritisnutých milencov (cháp ½ bodu) sa odela do strieborného rúna (7 sezónnych víťazstiev, najlepší výkon 476 úderov). Premárnená šanca ambiciózny trnavský tím určite zabolela, ale ja tvrdím, že z každej negatívnej veci sa dá vyťažiť niečo pozitívne. Možno nie okamžite, ale po odoznení emócií sa veci zvyknú javiť v inom kontexte...

GK Bratislava samozrejme bez váhania ponúknutú šancu (po prvom okruhu náskok 14 úderov, po druhom dokonca luxusných 27) s absolútnou vážnosťou chopila do vlastných rúk a vrátila sa späť na pozíciu, ktorú dobre poznala počas veľkej časti sezóny (7 sezónnych víťazstiev, najlepší výkon 462 úderov). Zlaté blúznenie staro-nových šampiónov, vďaka uvoľneniu napätia v nervových zakončeniach, vyústilo do vodného kúpelu a improvizovanej súťaže o post Mister mokré tričko. Na výsledky malého kontestu sa ma však nepýtajte. Ostali zapečatené na ihrisku ;)

Ďalšia historická kapitola slovenskej minigolfovej ligy vstúpila do dejín, je čas vzhliadať k tej nasledovnej. Bude hodnotnejšia a prinesie viacero neopakovateľných okamihov? Tak to si píšte, že áno. Každopádne, máte to aj vy vo svojich vlastných rukách!
24.-28.8.