Po konferencii ide život ďalej

Výročná Konferencia SZDG pre rok 2011 predstavuje už niekoľko dní minulosť, ale ako som aj na stránke nedávno písal, rád sa ku nej ešte aspoň pár riadkami vrátim. Nakoniec, nie všetci minigolfisti sú napojení na dôverné zdroje...

Tón diskusie mal určite svižnejšiu a konštruktívnejšiu melódiu ako tomu bolo dvanásť mesiacov nazad a ja osobne mám z väčšej časti fóra dobrý pocit. Aj keď treba povedať, že nie všetko čo bolo vyslovené predstavuje pozitívny signál. Vysvetlím. Všetci hráči dráhové golfu (alebo aspoň väčšina) si určite želajú nových hráčov, dravé talenty, ktoré by boli schopné odpozorovať triky od zabehaných účastníkov ligy a recipročne ich vo svojom prevedení a s vlastnou dávkou umu použiť práve proti nim. Že to nedáva zmysel? Ale dáva. Hovorí sa tomu konkurenčné prostredie – jav, kedy progres, inovácia a snaha byť lepší ako ostatní prináša všeobecný prospech.

Znie to dobre, avšak rok 2010 bohužiaľ ukázal, že účasť na turnajoch sa prepadla (v priemere o 17%) a ubudlo aj minigolfistov, ktorí sa do ligovej časti zapojili. Takže vlastne došlo k zhoršeniu konkurenčného prostredia. Aj keď našťastie viac-menej z hľadiska kvantity, kvalita špičky ostala porovnateľná s predchádzajúcimi obdobiami. Každopádne ide ale o signál. Ak si to spojíme s faktom, že už v roku 2012 môže mať Slovensko problém s postavením reprezentatívneho juniorského tímu na medzinárodné podujatie, neostáva nám nič iné iba konať. Aj preto predsedníctvo pristúpilo k mimoriadnej finančnej podpore nových juniorských hráčov, ktorí sa objavia na ligových turnajov (samozrejme, že idea nie je začleniť do ligy hráčov, ktorí nevedia poriadne ani uchopiť palicu). Zároveň však vzišla myšlienka podporiť aj propagáciu dráhového golfu resp. snaha ho viac zviditeľniť. Preto možno očakávať, že v rámci tohtoročného turnaja vo Veľkom Krtíší pôjde o širšie ukotvenú akciu koordinovanú aj s iným(i) športovým zväzom(i).

Keď už som naznačil jednu lokáciu, pozriem sa hneď aj na ostatné v rámci ligového kalendára (oficiálna termínová listina). Do termínovky sa nám vrátila Prievidza, či Košický betónový endemit, ostali dobre prijaté, nové ihriská ako aj tradičné minigolfové bašty. Slovenská ligová súťaž sa prvý krát pozrie aj pod strechu (ak sa mýlim, tak ma pamätníci vyveďte z omylu), keďže pomyselný výkop nastane už v prvých jarných dňoch – 26/27. marca v Trnave (v trojtýždňovom predstihu sa tam odohrajú aj 1. halové MSR). Mňa osobne mrzí, že milovníci filcového povrchu (ku ktorým sa dlhodobejšie hlásim) vyjdú naprázdno. Nemecký bundesligový model 2+2+2 (podporujúci komplexného minigolfového hráča) t.j. dva ligové turnaje na každom povrchu stojí opäť vo výraznej opozícii voči nášmu rigidnému. Škoda. Myslím, že 6+1+1 by svedčalo viac (tuším urobím anketu ;). Nech je ako je, pevne verím v ďalšie explozívne súboje na dráhach.

Tie podporia určite aj povinné poháre/trofeje (motivačná časť), ktoré konferencia odobrila, ako aj vyškolení rozhodcovia (kontrolná časť). SZDG totiž bude čoskoro organizovať školenie rozhodcov a trénerov (mrknite sa na zväzovú stránku a nezabudnite sa čo najskôr prihlásiť mne na email).
Na začiatku som spomínal nie pozitívne signály z konferencie. Ešte spomeniem jeden moment. Tým momentom je rozpočet zväzu. Keďže sa škrtajú resp. redukujú nákladové položky ministerstiev (škoda len, že aj napriek týmto opatreniam sa naďalej spokojne a arogantne šafári s verejným prostriedkami) bolo možné očakávať dopad aj na náš šport. Výsledkom je mínus 10%. Logicky to muselo znamenať určite následky. Najviac si to odnesie reprezentácia. Aby som bol konkrétnejší, potenciálna reprezentácia. Seniorský šampionát sa pravdepodobne zaobíde bez Slovenského zástupcu, organizátori MS v Štokholme zase náš výber budú môcť hľadať akurát tak vo výsledkových listinách minulých rokov (aj keď dvaja-traja jednotlivci sa možno na severe ukážu). Prioritou tak ostáva juniorská squadra. Žeby talianske Naturno bolo v znamení dvojkríža...?
24.-28.8.