Valentín v znamení golfových úderov a diskusného fóra

Chladné zimné počasie si pomaly ale isto začína vypĺňať svoj úmrtný list a veľmi miernym tempom sa aj vo mne začína prebúdzať minigolfová reportérska múza. Ešte to síce nie je to, čo bývalo resp. zvykne bývať počas sezóny, ale nasilu to tlačiť nebudem. Nakoniec, veľa sa toho v tejto fáze roka v minigolfe aj tak nedeje. Aspoň pokiaľ ide o naše luhy a háje. Výnimkou je snáď iba magurský turnaj a výročná konferencia SZDG.

K týmto dvom (nedávno prebehnuvším) udalostiam sa vyjadrím neskôr. Najprv s veľkou radosťou pripomeniem predovšetkým tým, ktorí nezvyknú navštevovať zahraničné minigolfové portály, že fotografiou roka podľa serveru minigolfnews.com sa stal príspevok slovenského talentu Mira Čibika s názvom Unlucky (Neštastný). Zjavne má cit nielen pre údery na dráhach, ale aj kvalitné momentky z nich. Fotku som si dovolil uverejniť aj priamo do článku. Dobre si ju prezrite. Očakávam, že sa medzi nami tento rok nájdu fotografi-amatéri, ktorí sa ju pokúsia tromfnúť. Do toho!

foto: Miroslav Čibik

Ale prejdime k turnaju, pre väčšinu hráčov poslednej zimnej možnosti seriózne prevetrať svoj golfový úder. Opať sa zišlo 27 prvkov zo slovenskej minigolfovej množiny, aby vytvorili na dráhach pokiaľ možno synergicky fungujúce celky (uff, to je veta). Priebeh prvej časti turnaja bol tento krát zúžený na prvý hrací deň (sedem hracích okruhov) a je nutné dodať, že mal do značnej miery vyrovnaný charakter. Uragán z prvého dňa predchádzajúceho magurského podujatia sa nekonal. Ale pre zmenu padla vytúžená 11-ka. Žeby predzvesť 18-ky v jarnej časti ligy?
Zahral ju Laco Trnka, ktorého oficiálna (cháp ŠTK-árom preverená) výsledková listina poslala na čelo pelotónu s výkonom 101 úderov (14.43). Jeden úder späť ostal úradujúci víťaz slovenského pohára René Šimanský (14.57) a bronzovú priečku po kvalitnom výkone zaknihoval bratislavčan so žilinským vysokoškolským indexom - Ľuboš Zontág (14.71).

Play-off dvojíc stihla byť vybavená v priebehu dve a pól hodiny. Víťazi základnej časti - Šimanský/Derzsi si dobrú formu preniesli aj do psychicky vypätejšej časti turnaja a vo finále si relatívne ľahko poradili s nevyspytateľnou dvojicou Buš/Trnka v pomere 4:1. Tretie miesto sa ušlo mladému tandemu Čibik/Zontág.


Celkovo možno konštatovať, že vysoká úroveň z jesene 2009 sa síce nezopakovala, ale priemer TOP20 sa tej predchádzajúcej priblížil na celkom prijateľnú úroveň (16.08 vs. 15.81) a potvrdil kvalitatívny rast oproti prelomu rokov 2008/09.

Okrajovo by som sa ešte rád vyjadril ku konferencii uskutočnenej po turnaji. Štýlovo s dátumom konania 14.2. čiže "na Valentína". Rokovalo sa pomerne dlho a treba povedať, že zamilované karty sa teda nevymieňali. Mnoho horúcich tém a malý časový priestor na definitívne prejednanie/doriešenie všetkých bodov. Snáď len telegraficky zhrniem gro minigolfového fóra:
  • odsúhlasené výjazdy na všetky podstatné medzinárodné podujatia roku 2010 (MS juniorov v Soči, MS seniorov v Chebe, ako aj ME mužov/žien v Predazze) - samozrejme rozsah výprav bude určený aktuálnymi finančnými možnosťami
  • zásah do prestupového poriadku - určenie "finančných taríf" hráčov pri prestupe podľa výkonnostnej triedy dosiahnutej v predchádzajúcom období
  • sprísnenie štatútu hráča v prípade, ak zruší registráciu (časovo obmedzený zákaz vystupovať na ligových súťažiach pod hlavičkou akéhokoľvek klubu)
  • zmena hraníc a systému výkonnostných tried - reakcia na nedávno spustený nový model ligy
  • prejednanie možností riešenia situácie ohľadom košického areálu Anička (betónové ihrisko) zo strany SZDG
  • prijatie termínovej listiny pre rok 2010
Nechcem sa teraz vyjadrovať k jednotlivým bodom podrobnejšie, ale jednu výnimku predsa len urobím. Mrzí ma fakt, že termínová listina bola prijatá v takej podobe, ako je k dispozícii na stránke zväzu. Jarná časť je viac-menej v poriadku, ale pri pohľade na jeseň mám bohužiaľ diametrálne odlišný názor ako predsedníctvo (tým neznevažujem názor zástupcov štyroch klubov, ktorí hlasovali v jej prospech!). Poskytol som hlavné argumenty na konferencii, využijem aj priestor tohto blogu. Ide o môj osobný postoj a nikomu nevnucujem, aby sa s ním stotožnil.


V prvom rade je na škodu veci, že septembrové turnaje sú natlačené k hlavným medzinárodným podujatiam - ME mužov/žien, ako aj Pohára majstrov. Slovenskí reprezentanti tak po výjazde do Talianska nedostanú možnosť počas nasledujúceho víkendu "zregenerovať" (úplne nové ihrisko príliš možností na skrátenie tréningu neponúka), budúci ligový šampión bude zase prinútený vynechať posledné ligové podujatie v snahe zodpovedne sa pripraviť (=absolvovať dostatočný tréning na jednom z najnáročnejších filcových ihrísk vôbec) na vrcholnú akciu minigolfej jesene. Je takisto škoda, že košický betónový turnaj (ak už s ním počítame v jesennej časti - situácia môže byť samozrejme iná) s prihliadnutím na následné turnaje v Soči a Predazze, ktoré budú aj na betóne, nefiguruje ako zahajovací turnaj nového ročníka. Z hľadiska prípravy reprezentantov by to bola zrejme logická voľba. Bohužiaľ, absentuje aj obľúbený turnaj v Ružbachoch - filcovový povrch, slušná infraštruktúra, vytvorené solídne väzby so správcom areálu. Ružbachy museli ustúpiť neznámemu ihrisku vo Veľkom Krtíši (2. nové ihrisko v kalendári na rok 2010 spolu s Častou). Schválená termínová listina tak prináša reálnu možnosť scenára, že sedem turnajov tohto roku bude hraných na eternite (ak by "Košický betón" nahradila Dubnica). V prípade, že sa tak stane, ostane mi skonštatovať iba jediné. Snáď to bude mať blahodárny vplyv na zlepšenie eternitových priemerov slovenských hráčov na medzinárodnej scéne...

PS: Vyjadrite svoj názor na novú termínovú listinu aj prostredníctvom ankety. Otázka je jednoduchá. Ste spokojný s termínovou listinou pre rok 2010?
24.-28.8.