Ankety, ankety, ...

Niekedy má človek problém s tým, ako začať nový článok. Obzvlášť keď to je po zimnom spánku a na vrchole jarnej únavy. Mozog a niektoré partie tela ešte skrátka nefungujú ako by mali. Ale nevadí. V tejto situácii mi na pomoc príde jedna podlžnosť. A síce anketa, ktorá prebehla ešte niekedy na prelome rokov a nebola oficiálne vyhodnotená. Zisťovali sa vtedy hlavný kandidáti na post kráľa slovenského pohára sezóny 2009/10. Blíži sa začiatok tohto ročnej ligovej sezóny, tak sa to celkom hodí. A pekne k výsledkom prihodíme aj konečný postoj pléna k diskutovanej termínovej listine. Poďme pekne po poriadku.

Ku kráľovi sezóny sa vyjadrilo 67 hlasujúcich, čo sa mi zdá ako pomerne skreslené číslo vzhľadom k počtu pravidelne hrajúcich a internetovo aktívnych slovenských minigolfistov, ale budiž. Multi IP adresy asi zafungovali ;) Ale možno sa mýlim... Každopádne tým nechcem znehodnotiť hlavného favorita podľa prieskumu. Stal sa ním Marcel Korinek s 35% podporou. Určite vysoko motivačné konštatovanie pre Marcela. V rebríčku sa pohybuje v rámci špičky, čaká ho domáci turnaj, obľúbený Brezniansky, či tradične silný Prievidzský filcový. Šanca na triumf reálne existuje.

Do hlasovania nebol ako možnosť zaradení jesenný čierny kôň - Rado Struhár a aj to je zrejme dôvodom prečo druhou najčastejšie volenou možnosťou bola alternatívna "iné meno" (20%). Rado pred jarnou časťou drží v ruke najsilnejšie karty, ak ich rozumne využije, mohol by sa z juniorského postu práve on pozerať na konci sezóny na všetkých zhora. Turnaj v Častej napovie, či vysoká forma ostala. Brezniansky ani Bratislavský turnaj v roku 2009 nepriniesol Radovi bodové hody, domáci turnaj ale určite poskytne solídnu príležitosť bodový zápis výrazne rozšíriť. Tretí skončil Laco Trnka (12%). Minigolfový virtuóz u ktorého budú dôležité okolnosti. Ak sa turnajov zúčastní, pravdepodobne bude pravidelne okupovať horné pozície a tým pádom aj tlačiť na vrchol pohára.
Na "čakačke" je však partia ďalších - tradičné mená Laco Ištván, Kubo Kalník, Ivan Buš. Prekvapenie Peťo Bubelíny. No a mladé pušky Miro Čibik a Ľubo Zontág. Silná májová hra môže rámec kandidátov výrazne rozšíriť, ale aj okresať...

Ďalšou anketou, ktorá nedávno prebehla ako reakcia na výročnú konferenciu sa týkala (pre mňa nešťastnej) termínovej listiny. Môj negatívny názor zjavne zdieľalo viacero ľudí a celkový výsledok hlasovania tak je mierne naklonený v smere nesúhlasu s termínmi/turnajmi roku 2010. Konkrétne 17 verzus 14. Smutný fakt, ale nebudem to viac rozpitvávať.

Naopak, pozriem sa Vám do hláv a ponúknem novú otázku. Ale najprv krátke entrée. Nedávno sa na českej zväzovej stránke objavila zaujímavá informácia. Podotýkam, že pre mňa ako člena prezídia slovenského minigolfového zväzu informácia nová a prekvapujúca. Objavila sa v rámci zápisu jednania Českého minigolfového zväzu so šéfom WMF Gerhardom Zimmermannom. Citujem:
"Oboznámili sme GZ s myšlienkou založenia spoločnej česko-slovenskej ligy za účelom podporenia slovenského minigolfu, skvalitnenia celej spoločnej súťaže a vzájomnej výmeny skúseností."

Táto krátka veta automaticky nadhadzuje kopec ďalších otázok. Aké by bolo ekonomické zázemie ligy? Aká by bola štruktúra ligy (česká ligová súťaž je hierarchicky rozdelená na tri úrovne) a kam by boli zaradené slovenské manšafty? Boli by zväzy oddelené alebo by sa vytvorila spoločná komisia? Aké by boli pravidlá pri určovaní štartov na medzinárodných podujatiach? Čo geografické vzdielenosti medzi jednotlivými mestami (napr. Košice/Praha)?
Samozrejme, predpokladám, že autor(i) myšlienky (rád by som vedel, kto to je) sa danými a inými vecami zaoberal(i), ale zatiaľ som projekt nevidel a základné tézy nepočul, takže netuším. V súčasnom rozpoložení mám za to, že spoločné turnaje (open, priateľské) sú zaujímavým spestrením a priestorom pre test schopností a výmenu skúseností, ale spoločná liga NIE je životaschopný projekt. Vyveďte ma z omylu.

OTÁZKA: Ako na Vás pôsobí myšlienka spoločnej česko-slovenskej ligy?

Samstag? Aber nein. Zontág!

Ak sa niektorí pri pohľade na nadpis článku zamysleli, či bratislavský blog získal aj nemeckú mutáciu, nasledujúce riadky ich celkom určite vyvedú z omylu. Omylné však nebudú čísla, ktoré budú tvoriť kostru dnešného malého "literárneho posedenia". Turnaj uskutočnený v období pred Mikulášom 2009 naznačil výrazné zdvihnutie úrovne predvedenej hry resp. štatistických dát priamo z magurských dráh. Išlo iba o jednorázový ústrel pozitívnym smerom, či mimoriadne priaznivú zhodu viacerých faktorov? Posaďte sa, pozrieme sa na to spolu...

Ako som už spomenul v poturnajovom reporte, priemer TOP20 z valentínskeho víkendu išiel mierne nahor (z 15.81 na 16.08), ale v porovnaní s turnajmi minulej zimy (17.11 a 17.34) si udržal veľmi solídnu úroveň. Pre zaujímavosť, výnimkou nie je ani zúžený priemer TOP10, ktorý s vývojom priemeru TOP20 do značnej miery koreluje t.j. úroveň najlepšej desiatky sa voči zbytku štartovného poľa výrazne nemení:
  • priemer TOP10 dosiahol vo februári 2010 hodnotu 15.26 (predchádzajúce turnaje chronologicky 14.87, 15.86, 16.19)
  • priemer TOP20 magurskej sezóny 2009/10 sa voči predchádzajúcej zlepšil o 7,4%, priemer TOP10 išiel nadol o 6%
Preklepnime si však dáta získané z posledných štyroch turnajov aj z iného uhlu pohľadu - prostredníctvom rozdelenia výkonov hráčov podľa súčtov jednotlivých kôl. Na to nám dobre poslúžia tzv. histogrami (viď nižšie). Na vrcholnom turnaji z novembra 2009 sa najčastejšie v protokoloch vyskytovala cifra 15, výsledok s hodnotou 15 a menej bol zahratý v takmer 40% prípadoch, naopak nepopulárne dvadsiatkové (...aj nejaký tridsiatkový, bohužiaľ) kolá hráči priniesli z niečo viac ako 17% kôl. Skutočne pozoruhodné. Na najčerstvejšom turnaji dominovali 16-ky, 15 a menej ukazoval protokol v 31.7% prípadoch, 20 a viac v 18.5% prípadoch. Mierny ústup zo slávy. Ale stále pozitívna prevaha dobrých kôl (11-15) oproti slabým kolám (20 a viac). Február 2009 ani December 2008 v znamení správnej konštelácie hviezd jednoducho neboli. Zlé výkony z 30% kôl znejú dosť desivo aj dnes.


Určite zaujímavý je aj pohľad na chronologický graf porovnávajúci početnosť es, dvojok resp. chýb 3-7. Objem es zúčastnených hráčov sa dostal na úroveň tesne pod 60%, čo už zodpovedá hodnotám dosahovaným počas ligových turnajov. Napríklad posledný outdoorový turnaj roku 2009 v Dubnici bol svedkom 58.4% es a 7.6% výkonov s cifrou 3-7. Na negatívnej strane tak má Magura ešte čo naprávať.

Predtým než prejdem na tradičný odsek priemeru jednotlivcov, urobím ešte malú mikroštatistickú odbočku venovanú opäť TOP10 výsledkovej listiny. A vezmem to z toho nepríjemného konca. Aký bol najhorší priemer na vybranej dráhe v rámci TOP10 na posledných turnajoch? Dochádzalo k badateľným zmenám? Tak napríklad ľadvina aj segmenty zaznamenali v tomto kontexte pozitívny posun do teritória pod hladinu 2.000. Zjavne lepšia analýza týchto dráh. Loping a okno sú však iná káva. Veľmi náročná kombinácia, ktorá môže miešať kartami aj na špici. Každý rok sa totiž aj v rámci TOP10 nájde osoba (alebo aj viac), ktorá na danej dráhe viac-menej zlyhá. V troch prípadoch zo štyroch zlyhal na lopingu hráč z Bratislavy. Tento rok napríklad výkonom 2.286 (meno odo mňa nepýtajte, hľadajte... ;). Zrejme agresívny štýl, alebo kopec smoly? Okno je chuťovka. Bez debaty dráha smrti, ktorá opäť vystrčila rožky a poslala priemer TOP20 nad úroveň 2, presnejšie 2.064. Aj tu zlyhal tento rok hráč TOP10. A nie jeden, ale najhorší variant mal kódové označenie 2.714. Au! Zvyšok máte v malej tabuľke (zvolil som šesť, podľa mňa, kľúčových dráh).

dráha DEC2008 FEB2009 NOV2009 FEB2010
ľadvina 1.875 2.000 1.778 1.714
segmenty 2.125 2.250 1.889 1.857
loping 1.875 2.125 2.111 2.2286
okno 2.750 2.250 2.429 2.714
prúdy 2.000 1.750 1.667 1.857
blesk 2.125 2.125 1.889 2.000

Po malej odbočke už prichádzame k vyvrcholeniu štatistickej časti a pointe nadpisovej slovnej hračky. 13. februára sa stihlo odohrať síce iba 7 okruhov, ale aj tento malý priestor postačoval niektorým, aby vynikli. Pyramídy zaznamenali najhorší priemer za posledné dve zimy, ale medzi hráčmi, ktorí na špici nefigurovali sa predsa len našli esovkári - Čibik, Kupcová, I. Pätoprstý. Na ľadvine to už bola iná pesnička. Lacovia Derzsi a Trnka si vytvárali na dráhe číslo 2 pekný základ pre slušný výsledok v podobe priemerného skóre 1.143. Segmenty tento krát nemali jednoznačného víťaza, pretože Laco "segment" Trnka nejakú chybičku z klobúka vytiahol a tak sa o najlepší priemer delil s ďalšími štyrmi účastníkmi. Prvou plne privátnou dráhou tak môžem vyhlásiť až loping - podľa svojho gusta si ho nastavil René Šimanský (1.143). Bratislavský oknárenský podnik zastupoval, v neprítomnosti Marcela Korinka, Kubo Kalník. Jeho pôsobenie bolo vysoko profesionálne a bohato odmenené priemerom 1.286!

No a dostali sme sa k záverečnej časti piatich, menej či viac náročných dráh, ktoré kľudne mohli mať v svojej blízkosti zavesenú veľkú zástavu s menom... aber natürlich! Zontág! V tejto pasáži totiž Ľuboš spravil v siedmych okruhoch iba 2 chyby. Aj to tipujem, že do neho niekto úmyselne 2 krát strčil, pretože sa nemohol pozerať na ten stereotyp. Vyesoval ako jediný prúdy, vyesoval labyrint (spolu Vladom Pravotiakom a Radom Ledníkom), bol v skupine esovkárov na uhli a len málo chýbalo, aby mal čistý aj blesk. Jedna chyba sa síce vyskytla, ale na top výkon 1.143 to stačilo. Je len škoda, že v predchádzajúcej časti zaváhal na lopingu (a je to vonku!), mohol totiž otlačiť svoju podrážku na najvyššom stupni víťazov...
A týmto by som snáď aj mohol zakončiť mini-odsek venovaný momentálne najmladšiemu hráčovi GK Bratislava, ktorý brázdi ligové okruhy.

Obloha sa rozjasnieva, teploty stúpajú, dni predlžujú a GPS-ka minigolfistu signalizuje smer minigolfové ihrisko. Cyklus sa opäť rozbieha...

Poznámka: Nové grafy použité v tomto článku by som rád zapracoval do ligových výsledkových listín. Napíšte mi, alebo sa vyjadrite prostredníctvom komentára, či sú vám zrozumiteľné a či ich považujete za zmysluplné.

Valentín v znamení golfových úderov a diskusného fóra

Chladné zimné počasie si pomaly ale isto začína vypĺňať svoj úmrtný list a veľmi miernym tempom sa aj vo mne začína prebúdzať minigolfová reportérska múza. Ešte to síce nie je to, čo bývalo resp. zvykne bývať počas sezóny, ale nasilu to tlačiť nebudem. Nakoniec, veľa sa toho v tejto fáze roka v minigolfe aj tak nedeje. Aspoň pokiaľ ide o naše luhy a háje. Výnimkou je snáď iba magurský turnaj a výročná konferencia SZDG.

K týmto dvom (nedávno prebehnuvším) udalostiam sa vyjadrím neskôr. Najprv s veľkou radosťou pripomeniem predovšetkým tým, ktorí nezvyknú navštevovať zahraničné minigolfové portály, že fotografiou roka podľa serveru minigolfnews.com sa stal príspevok slovenského talentu Mira Čibika s názvom Unlucky (Neštastný). Zjavne má cit nielen pre údery na dráhach, ale aj kvalitné momentky z nich. Fotku som si dovolil uverejniť aj priamo do článku. Dobre si ju prezrite. Očakávam, že sa medzi nami tento rok nájdu fotografi-amatéri, ktorí sa ju pokúsia tromfnúť. Do toho!

foto: Miroslav Čibik

Ale prejdime k turnaju, pre väčšinu hráčov poslednej zimnej možnosti seriózne prevetrať svoj golfový úder. Opať sa zišlo 27 prvkov zo slovenskej minigolfovej množiny, aby vytvorili na dráhach pokiaľ možno synergicky fungujúce celky (uff, to je veta). Priebeh prvej časti turnaja bol tento krát zúžený na prvý hrací deň (sedem hracích okruhov) a je nutné dodať, že mal do značnej miery vyrovnaný charakter. Uragán z prvého dňa predchádzajúceho magurského podujatia sa nekonal. Ale pre zmenu padla vytúžená 11-ka. Žeby predzvesť 18-ky v jarnej časti ligy?
Zahral ju Laco Trnka, ktorého oficiálna (cháp ŠTK-árom preverená) výsledková listina poslala na čelo pelotónu s výkonom 101 úderov (14.43). Jeden úder späť ostal úradujúci víťaz slovenského pohára René Šimanský (14.57) a bronzovú priečku po kvalitnom výkone zaknihoval bratislavčan so žilinským vysokoškolským indexom - Ľuboš Zontág (14.71).

Play-off dvojíc stihla byť vybavená v priebehu dve a pól hodiny. Víťazi základnej časti - Šimanský/Derzsi si dobrú formu preniesli aj do psychicky vypätejšej časti turnaja a vo finále si relatívne ľahko poradili s nevyspytateľnou dvojicou Buš/Trnka v pomere 4:1. Tretie miesto sa ušlo mladému tandemu Čibik/Zontág.


Celkovo možno konštatovať, že vysoká úroveň z jesene 2009 sa síce nezopakovala, ale priemer TOP20 sa tej predchádzajúcej priblížil na celkom prijateľnú úroveň (16.08 vs. 15.81) a potvrdil kvalitatívny rast oproti prelomu rokov 2008/09.

Okrajovo by som sa ešte rád vyjadril ku konferencii uskutočnenej po turnaji. Štýlovo s dátumom konania 14.2. čiže "na Valentína". Rokovalo sa pomerne dlho a treba povedať, že zamilované karty sa teda nevymieňali. Mnoho horúcich tém a malý časový priestor na definitívne prejednanie/doriešenie všetkých bodov. Snáď len telegraficky zhrniem gro minigolfového fóra:
  • odsúhlasené výjazdy na všetky podstatné medzinárodné podujatia roku 2010 (MS juniorov v Soči, MS seniorov v Chebe, ako aj ME mužov/žien v Predazze) - samozrejme rozsah výprav bude určený aktuálnymi finančnými možnosťami
  • zásah do prestupového poriadku - určenie "finančných taríf" hráčov pri prestupe podľa výkonnostnej triedy dosiahnutej v predchádzajúcom období
  • sprísnenie štatútu hráča v prípade, ak zruší registráciu (časovo obmedzený zákaz vystupovať na ligových súťažiach pod hlavičkou akéhokoľvek klubu)
  • zmena hraníc a systému výkonnostných tried - reakcia na nedávno spustený nový model ligy
  • prejednanie možností riešenia situácie ohľadom košického areálu Anička (betónové ihrisko) zo strany SZDG
  • prijatie termínovej listiny pre rok 2010
Nechcem sa teraz vyjadrovať k jednotlivým bodom podrobnejšie, ale jednu výnimku predsa len urobím. Mrzí ma fakt, že termínová listina bola prijatá v takej podobe, ako je k dispozícii na stránke zväzu. Jarná časť je viac-menej v poriadku, ale pri pohľade na jeseň mám bohužiaľ diametrálne odlišný názor ako predsedníctvo (tým neznevažujem názor zástupcov štyroch klubov, ktorí hlasovali v jej prospech!). Poskytol som hlavné argumenty na konferencii, využijem aj priestor tohto blogu. Ide o môj osobný postoj a nikomu nevnucujem, aby sa s ním stotožnil.


V prvom rade je na škodu veci, že septembrové turnaje sú natlačené k hlavným medzinárodným podujatiam - ME mužov/žien, ako aj Pohára majstrov. Slovenskí reprezentanti tak po výjazde do Talianska nedostanú možnosť počas nasledujúceho víkendu "zregenerovať" (úplne nové ihrisko príliš možností na skrátenie tréningu neponúka), budúci ligový šampión bude zase prinútený vynechať posledné ligové podujatie v snahe zodpovedne sa pripraviť (=absolvovať dostatočný tréning na jednom z najnáročnejších filcových ihrísk vôbec) na vrcholnú akciu minigolfej jesene. Je takisto škoda, že košický betónový turnaj (ak už s ním počítame v jesennej časti - situácia môže byť samozrejme iná) s prihliadnutím na následné turnaje v Soči a Predazze, ktoré budú aj na betóne, nefiguruje ako zahajovací turnaj nového ročníka. Z hľadiska prípravy reprezentantov by to bola zrejme logická voľba. Bohužiaľ, absentuje aj obľúbený turnaj v Ružbachoch - filcovový povrch, slušná infraštruktúra, vytvorené solídne väzby so správcom areálu. Ružbachy museli ustúpiť neznámemu ihrisku vo Veľkom Krtíši (2. nové ihrisko v kalendári na rok 2010 spolu s Častou). Schválená termínová listina tak prináša reálnu možnosť scenára, že sedem turnajov tohto roku bude hraných na eternite (ak by "Košický betón" nahradila Dubnica). V prípade, že sa tak stane, ostane mi skonštatovať iba jediné. Snáď to bude mať blahodárny vplyv na zlepšenie eternitových priemerov slovenských hráčov na medzinárodnej scéne...

PS: Vyjadrite svoj názor na novú termínovú listinu aj prostredníctvom ankety. Otázka je jednoduchá. Ste spokojný s termínovou listinou pre rok 2010?
Metodika: Každý ligový a zväzom organizovaný turnaj získava svoj priemer na základe výsledkov TOP5. Priemer sa následne porovnáva s účinkovaním hráča na tomto turnaji a výsledkom je pridelený koeficient (napr. ak TOP5 dosiahla na turnaji priemer 24 a daný hráč 25, obdržal koeficient +1). Do tabuľky sa započítavajú turnaje uplynulých 12-ich mesiacov. Vylúčení sú hráči s menej ako štyrmi odohranými turnajmi. Súčasťou tabuľky je aj informácia o stabilite hráčových výkonov počítaná cez štandardnú odchylku jednotlivých čiastkových ratingov (opäť platí nepriama úmera - čím nižšie číslo, tým stabilnejšie výkony).

Update: k 31.12. 2013


HráčKlubKoeficient StabilitaÚčasť
Miroslav ČibikBPH+0.020.7711/11
Radovan StruhárTEM+0.311.1608/11
Jakub Kalník BA+0.641.2611/11
Ľubomír ZontágBPH+0.730.7208/11
Ján TolarovičOLO+0.841.0411/11
Michal PutnokySEE+1.161.3108/11
Ladislav TrnkaBA+1.450.8905/11
Marcel KorinekBA+1.472.1210/11
Marián HavlíkBA+1.601.1409/11
Ladislav DerzsiTT+1.630.9807/11
René ŠimanskýTT+1.680.7809/11
Ivan BušBA+2.772.0511/11
Tibor MészárosPD+2.841.5010/11
Lukáš BarylíkKE+3.231.4108/11
Rastislav KováčBA+3.411.5311/11
Erika OršulováPD+3.521.9309/11
Vladimír PravotiakBR+3.800.9804/11
Ľuboš AndrássyTT+4.001.3511/11
Michal CsontosTT+4.291.6509/11
František DrgoňTT+4.400.4904/11





Radomír LedníkBA+5.582.9110/11
Michal PajbachBA+7.272.0807/11
Michal SodomaBA--02/11
Milan KozákBA--01/11

PF 2010

Už niekoľko hodín fungujeme v roku s poradovým číslom 2010. Do ciferného zápisu sa nám vrátila jednotka, ktorú určite každý jeden minigolfista pozná a želá si ju vídať čo najčastejšie. Číslo jedna je samo o sebe mimoriadne dominantným prvkom, takže želám všetkým, aby sa vo výsledkových protokoloch jednotlivých hráčov objavovalo čo najčastejšie.

Rok 2010 má prívlastok roku tygra. Čínania veria, že tyger so sebou prináša napätie, silu a množstvo dynamických zmien, ktorým sa dokážu prispôsobiť intuitívne osoby schopné presadiť si vlastné záujmy často aj bez výraznejšieho premýšlania. Aj napriek tomuto tvrdeniu si Vám dovolím popriať dostatok rozvahy a schopnosť rozmýšlať racionálne a s chladnou hlavou. Nech tie zmeny, ktoré nám Čínski astrológovia predpovedajú, majú výrazne pozitívny charakter a pomôžu posunúť úroveň bratislavského, ale aj slovenského minigolfu minimálne o stupeň vyššie.

PS: Pripájam video materiál môjho tréningového sparing partnera zo zimného sústredenia v španielskom Tenerife ;)


24.-28.8.